Nepříliš přívětivé počasí, které meterologové ohlásili na tento víkend, je k výrobě jarních či velikonočních přáníček jako stvořené. Může to být zábava a zpestření nejen pro děti, ale často se rádi do výroby zapojí i senioři. Připravili jsme pro vás několik námětů, ze kterých můžete vybírat podle stáří a dovedností vašich pomocníků.

Tip redakce: Pokud chcete vyrábět přáníček větší množství a posílat je poštou, předem si ověřte, kolik bude zamýšlená velikost zásilky stát.

Koláž z vystřižených kraslic

Tohle je opravdu rychlovka. Ze silnější čtvrtky či kartonu vyrobte šablonu vajíčka, podle které děti snadno obkreslí tvar tužkou. Pak už můžete z barevných papírů vystříhat jednlitlivá vejce. Podle potřeby pak můžete nechat skořápky „prasknout“. Stačí, podobně jako na snímku, přestřihnout vajíčko cik cak na šířku.

Velikonoční kuřátko

Stačí, když si podle fotografie vystříháte základní tvary, které doplníte proužky papíru. Tělo kuřete vystřihněte 2x. Mezi přední a zadní část těla vlepte hřebínek, zobáček, a peří, zbývá nalepit či domalovat oči. Pokud se vám nechce stříhat úzké proužky nebo nemáte k dispozici řezačku na papír, pak můžete využít již hotové proužky určené pro techniku známou jako quillig. V prodeji jsou sady v různých barvách i šířkách.

Rozpustilá velikonoční obálka

Další možností je výroba vlastní velikonoční obálky. Na posílání poštou se příliš nehodí, ale pokud budete chtít někoho překvapit ve svém okolí, pak to určitě zkuste. Základ obálky je jednoduchý – zvolte si požadovanou velikost a pak přidejte dostatek papíru, aby šla obálka uzavřít. Jako pomůcku si můžete kliknout na fotku a zvětšený snímek vytisknout a použít pro obkreslení.

Tulipány tisknuté vidličkou

Jak je patrné na snímku, techniku jednoduchého tisku zvládnou i prťousové. Prodávají se sady tiskátek s velikonoční tematikou. Razítka bývají buď plošňá nebo válečková. Ale můžete si pomoci i obyčejnou dětskou vidličkou. Potřebovat budete čtvrtku nebo karton, na který budete tisknout. Na tiskání se hodí hustší barvy, např. vodou ředitelné barvy MÅLA, prstové barvy, tempery. Zvlášť, pokud budete tvořit s menšími dětmi, vybírejte zdravotně nezávadné barvy. Barvu dětem připravte na podložku a pak už stačí namáčet vidličku a tiskat.

Pokud budete připravovat přáníček více, pak můžete postupovat jako v malé manufaktuře. Ideální je tisknout nejprve jednou barvou, vidličku očistit a pak ji teprve namočit da další barvy. Po krátké chvíli vaše přáníčko rozkvete tulipánovými květy. Zbývá už jen domalovat stonky a listy zelenou barvou a po důkladném zaschnutí nalepit na čtvrtku, třeba v hráškově zelené barvě.

Výhodou všech zmíněných námětů je skutečnost, že vlastně není co pokazit. Co přáníčko, to originál. Pak už jen stačí doplnit přání a nechat všechny podepsat.

Námět a fotografie tisku vidličkou: Veronika Peslerová