Záleží jen na vás, zda pojmete výrobu lapače snů jako náročnější verzi, která má plnit svůj účinek a chránit vás od zlých snů anebo zda k DIY tvorbě přistoupíte jako k výrobě interiérové dekorace.

Co vyprávějí legendy

Legenda praví, že jednoho dne se vydala indiánská matka, jejíž dítě špatně spalo, za šamanem. A ten jí poradil, aby pro své dítě vlastnoručně vyrobila lapač snů. Pověsila jej za hlavu spícího dítěte, aby jej chránila před zlými sny. Legenda severoamerických indiánů dále říká, že se v husté síťce lapače snů zachytí špatné sny a s nimi i špatná energie, která je vyčištěna s příchodem rána a denním světlem. Důležitou součástí každého lapače snů jsou také peříčka, která zachycují ty dobré sny, aby mohly vklouznout přímo do duše spící osoby. Ta je pak schopna s nimi dále pracovat.

Jak si vyrobit lapač snů vlastníma rukama

K výrobě lapače snů budete potřebovat dřevěný kruh nejlépe z vrbového prutu, kousek kůže na jeho obmotání, bavlnku nebo přízi na zhotovení sítě v kruhu, dále hlavní kamínek - symbol člověka, stužky, korálky a jehlu na navlékání. Velmi důležitá jsou peříčka v odpovídající barvě.

Do kruhu vytvoříme pravidelnou síť vláken například metodou drhání, háčkování nebo jednoduchého provlékání pevnějšího vlákna. Jde o to vytvořit síť co nejpravidelnější a do jejího středu umístit kamínek, který bude symbolem člověka. Pravidelnost sítě má svůj důvod, představuje totiž celkovou harmonii. V dolní části mohou a nemusí být připojeny další menší dřevěné kroužky se stejně vypletenou středovou částí. Nakonec připevněte ještě pírka v dolní části kruhu. K pírkům můžete přidat korálky, aby pírka držela svůj směr. Posledním, krokem je výroba poutka určeného k zavěšení lapače snů na stěnu nebo do prostoru.

Tradiční využití lapače snů pro klidný spánek

Velmi významnou roli u lapačů snů hrají barvy. Bílá barva je barvou klidu a odpočinku, zatímco barva červená představuje sny o sexu a dobrodružství. Oranžovou barvu by pro svůj lapač snů měli zvolit všichni, kdo touží po úspěchu a kariéře. Modrá jednoznačně vyzařuje klid, fialová naopak magická zákoutí. Zelená a hnědá barva, jako barvy přírodní, člověka nasměrují k urovnání vztahů a ke zdraví. Růžová barva znamená lásku. A nakonec žlutá barva vyvolávající optimistické sny je barvou radosti a štěstí.

4 tradiční části lapače snů

V každém lapači snů je nejdůležitější síť. Její funkcí je zachytit nejen špatné sny, ale i negativní síly. Ty, jsou-li v síti zachyceny, už nikdy nenajdou cestu k člověku. Člověk je symbolizován právě středovým kamínkem. Jeho vlastní "já" je to, kolem čeho se celá pravidelně složená sít odvíjí. Síť tvoří pravidelný opakující se vzor, který představuje harmonii. A právě harmonie je to, co zlé síly ze všeho nejvíc nenávidí. Dalším zásadním prvkem je kruh, kruh, kolem něhož se vede celá síť. Nejčastěji se kruh vytváří z vrbového proutku, který se omotává kůží. Úkolem kruhu je zachytávat negativní vlnění. Kruh je zároveň symbolem světa a vesmíru. Posledním čtvrtým prvkem jsou peříčka. Ta se přivazují k dolní části kruhu a filtrují energii přicházející k člověku. Zlé sny jsou odraženy pryč a sladké sny sklouznou po peříčku zase zpět do síťky.

Sedm barev – sedm čaker

Lapače snů se často vyrábějí právě v barvách čaker. Protože čakry jsou energetická místa na těle, objevují se i barvy čaker na lapačích snů, které s energií rovněž souvisí. Proto vídáme občas i hodně pestré lapače snů, na kterých se objevuje všech sedm barev čaker pohromadě. Jsou to červená, oranžová, žlutá, zelená, světle a tmavě modrá a fialová barva.

Moderní využití lapače snů jako interiérové dekorace

Zvláště v takzvaném boho neboli bohémském stylu se uplatňují tyto typy dekorací, jako je například lapač snů. Bohostyl je vlastně bohémský, nespoutaný, tak trochu divoký možná až bizarní způsob jak dát najevo lásku k životu, svobodě a nezávislosti. V boho stylu se mísí prvky hippies, gypsy a etno stylu. Lapače snů vyrobené jako pouhé dekorace nejsou zdaleka tak složité. Jejich příprava může být mnohem jednodušší například díky použití vyšívacího bubínku a staré výšivky nebo háčkované kulaté dečky, která se do bubínku upne a k ní se pak v její dolní části doplní závěsy ze stužek, z krajkových proužků nebo korálkových závěsů. Ve středu může být vytvořen také drhaný nebo háčkovaný strom jako symbol stromu života.

Nezapomeňte, že lapač snů by měl viset na stěně nad postelí, aby zajistil klidný spánek. Nebo jej můžete volně zavěsit do místnosti, v níž tak zajistíte proudění dobré energie. Pak vám bude sloužit jako jakási mandala snů či symbol štěstí.