Místo klasických ozdob můžete letos připravit Vánoce v pomerančovém stylu. Využít lze jak celé citrusové plody, a to nazdobením čerstvých pomerančů, citronů mandarinek či limetek anebo plody sušené, například s vyřezávanými ornamenty. Skvělým materiálem pro tvorbu je i sušená pomerančová kůra.

Vánoční řetězy a girlandy

Pro začátek, jakmile budete loupat pomeranč, odložte si kůru stranou a nevyhazujte ji. Vezměte vykrajovací formičky a ještě začerstva z kůry vykrajujte jednoduché tvary, jako jsou hvězdičky a stromečky. Jakmile jich budete mít dostatečný počet, navlékněte je pomocí velké jehly na režný provázek. Vytvoříte si takto krásný vonný řetěz na stromeček, který už se co nevidět rozsvítí.

Jinou formu řetězu z pomerančové kůry si můžeme vytvořit tak, že z kůry vykrájíme pomocí formičky na menší srdíčko. Každé srdíčko pak obháčkujeme kolem dokola po celém obvodu a v horní části uprostřed vytvoříme krátký háčkovaný řetízek. Dalším dlouhým řetízkem pak spojíme všechna obháčkovaná srdíčka dohromady v jeden dlouhý řetěz na stromeček, nebo můžeme jednotlivá srdíčka zavěšovat na stromeček místo klasických ozdob, každé zvlášť.

Pomerančové svícny s hřebíčkem

Vyberte přímo v prodejně pomeranče, které budou dobře stát na ploché podložce. Nakreslete si tužkou nebo tenkým fixem po obvodu pomeranče přesně uprostřed čáru, podél níž pak pomeranč nakrojíte, ale jen do hloubky kůry. Lžičkou pak zajíždějte pod kůru pomeranče mezi kůru a dužinu tak, abyste posléze jednoduše oddělili pomerančovou dužinu od kůry.

Totéž udělejte na druhé polovině pomeranče. Získáte tak dvě polokoule pomerančové kůry a oddělenou dužinu pomeranče vcelku. Do horní poloviny kůry vykrojte otvor ve tvaru hvězdičky pomocí vykrajovátka. Kolem hvězdičky zapíchejte po jednom hřebíčku anebo vytvořte jiný obrazec. Do spodní poloviny vydlabané kůry vložte čajovou svíčku a horní polovinou vydlabané kůry překryjte. Pomerančovou dužinu pak využijte například ve vánočním punči.

Ozdobte si svíčky plátky citronů a pomerančů

Využijte k sušení plátků odlišných velikostí ovoce. Nakrájejte na příčné plátky pomeranč, citron a limetku a tyto plátky pak usušte důkladně v sušičce na ovoce. Na velkou válcovitou svíci při spodním okraji pak lepte nepravidelně vedle sebe velikostně odlišně plátky sušené limetky, citronu a pomeranče. Vše krásně vynikne na bílé, ale i na oranžové svíčce.

Využijte k sušení plátků odlišných velikostí ovoce. Nakrájejte na příčné plátky pomeranč, citron a limetku a tyto plátky pak usušte důkladně v sušičce na ovoce. Na velkou válcovitou svíci při spodním okraji pak lepte nepravidelně vedle sebe velikostně odlišně plátky sušené limetky, citronu a pomeranče. Vše krásně vynikne na bílé, ale i na oranžové svíčce.

Vytvořte si vlastní vánoční potpourri

Nádherně vypadá a skvěle voní vánoční potpourri vyrobené z pomerančů. Na jeho přípravu budete potřebovat sušené plátky citrusových plodů, můžete přidat šišky, které ovšem musí být dokonale vysušené. Jedná se o suchou metodu přípravy potpourri, kdy se smíchávají suché ingredience s vonnými oleji a jako přírodní fixativ je nejčastěji přidáván mletý kořen kosatce.

V drogerii zakupte esenciální vonný olej z citrusových plodů. Ingredience dokonale promíchejte s několik a kapkami e. oleje, nechejte uzavřené v lahvi asi dva až tři dny a poté můžete na misku do pokoje vyložit vždy část takto připraveného potpourri. Zbytek v lahvi opět uzavřete, aby vůně nevyprchala. Uvidíte, jak se bude tato vonná směs hodit, až budete chtít z bytu dostat vůni smaženého kapra či jiné ryby po štědrovečerní večeři.

Pro vůni i pěkný pohled si můžete připravit na košík či misku malou výstavu vykrajovaných, hřebíčkem zdobených celých pomerančů. Pár inspirativních nápadů, jaké vzory zvolit, vám nabízíme na fotografiích.

Věříme, že pomeranče se stanou vaší oblíbenou vánoční dekorací, jejíž vůni nic nepřekoná.