Lisujeme květiny, abychom si uchovali vzpomínku na léto.
Zdroj: Shutterstock.com / aarud

Vytvořte si obraz z lisovaných květin

Krásnou vzpomínkou na léto se mohou stát obrazy z lisovaných květin. Krása květin zůstane po vylisování zachovaná v takřka původní podobě. Kombinovat můžeme květiny, listy i trávy a vytvářet z nich nevšední aranžmá. Díky nejrůznějším vychytávkám si vytvoříme malá i větší dílka vhodná jako dekorace do interiéru, hodit se mohou i jako drobné dárky pro přátele či přízdoba přáníček.

Milovníci květin, kterým se na podzim zasteskne po rozkvetlých okrajích polí, lesů a kvetoucích zahradách si mohou vlastnoručně zhotovit půvabné aranžmá z květů, které si přes léto nasušili a vylisovali. Pak už stačí mít po ruce jen lepidlo a vhodný rám, aby výsledek zůstal zachovaný po co nejdelší dobu.

Nejvhodnější květiny k lisování

Obraz z vylisovaných květin Obraz z vylisovaných květin Zdroj: Shutterstock.com / dreamdream

Pro tvorbu obrazů z lisovaných květin lze využít celou škálu květin jak ze zahrady, tak z louky nebo pole. Ideální jsou k tomuto účelu macešky, fialky, sedmikrásky, petrklíče, zvonky, pomněnky, petunie, hortenzie, vlčí mák, verbena, barvínek, květy rododendronů nebo azalek a také kopretiny, kohoutky, krokusy, ocúny a mnohé další.

Z listů vybíráme mezi kapradinami a trávami, případně sáhneme po zajímavých plstnatých listech čistce vlnatého. Klidně můžeme využít i listy z ovocných stromů, které máme na zahradě. Ovšem v případě menších rostlin můžeme pracovat s celými rostlinami vyjma kořene, který by bylo obtížné vylisovat.

Důležité je, aby byly květy a listy dokonale suché. Důležité je, aby byly květy a listy dokonale suché. Zdroj: Shutterstock.com / EKramar

Jak květy sušit a lisovat

Vybíráme květy a listy, které nejsou příliš dužnaté. Nesbíráme je po dešti, ale za suchého počasí a tehdy, jakmile jsou dostatečně rozvité. Neměly by být příliš rozkvetlé, takové se brzy rozpadají. Odkvetlé už mívají různé skvrny a vady na květním úboru. Při výběru si tedy dáme záležet. Vybrané květy položíme mezi savé papíry a vložíme je do tlusté knihy, kterou zatížíme další hromadou knih anebo květy lisujeme ve šroubovém lisu. Podle množství hmoty sušíme květy a listy od 4 do 8 týdnů. Po vylisování zkontrolujeme, zda jsou všechny květy opravdu suché, aby nám nezačaly v rámu plesnivět.

Jak květy aranžovat

Podle toho, jaký jsme si zvolili koncept, vylisované květy kombinujeme. Buďto se zaměřujeme na barevné vyladění obrazu nebo sestavíme pestrobarevnou koláž, ornamenty a jiné vzory. Květy nemusíme nutně aranžovat jen na čistě bílý podklad. Můžeme je lepit také na barevný papír, notový papír anebo na listy s krásným ručním písmem. O to zajímavěji bude výsledek vypadat. Vybíráme si buďto celé plochy anebo jen okraje, záleží na představě každého tvůrce.

Obraz z květin vytváříme podle svých představ. Obraz z květin vytváříme podle svých představ. Zdroj: archiv

Jaké lepidlo a kolik ho použít

Suché lisované květy poslouží k výrobě obrazu. Suché lisované květy poslouží k výrobě obrazu. Zdroj: Shutterstock.com / aarud

Jakmile jsme si koláž nejprve sestavili, přistupujeme k lepení. Pro lepení budeme potřebovat transparentní lepidlo, a to v miniaturním množství pro každý květ. Na květiny lepidlo nanášíme pomocí párátka, případně jehly. Květy jsou po vylisování velmi křehké, takže s nimi zacházíme opatrně a jemně. Ideálně k manipulaci s nimi využíváme pinzetu. Obraz necháme důkladně zaschnout a poté jej vložíme buďto do klip rámu anebo jej přelepíme samolepicí průhlednou fólií a zarámujeme.    

Kam se květinové obrazy hodí

Obrazy s vylisovanými květinami se hodí do dívčích a dámských pokojů, do chodeb nebo na zdi venkovských stavení anebo venkovních kuchyní.

Akční letáky