Zahradní stavby z cihel, např. altánky nebo zahradní domky navozují romanticky nostalgickou atmosféru staroanglických zahrad a díky barvě působí hřejivě. Z cihel lze stavět velmi jednoduše, dobře se z nich budují i zdi a zídky. Vyšší, obvodové cihlové zdi poskytují příjemné pozadí zahradní výsadbě. Dobře se před nimi vyjímá trvalkový záhon, zahradní posezení a loubí. Jsou výrazným stylotvorným prvkem, krásně propojují prostor zahrady. Cihly můžeme použít i na zahradní cestičky, schody a podpěrné sloupky k pergole i na okrasnou zídku. Není však dobré kombinovat je s jiným materiálem, v jednoduchosti je krása.

Jaké cihly použít?

Kromě oranžové klasiky o rozměrech 290 x 140 x 65 mm můžeme koupit i cihly s jinými odstíny, v jiné velikosti, případně s patinovým efektem. Nejlépe vyniknou, pokud je použijeme na stavbu zahradního domku nebo zídky. Cihly lze sehnat i z druhé ruky, použité ze zbouraného domku nebývá problém koupit přes internet. Dokonce je často můžeme koupit již očištěné a naskládané na paletách. Mají patinu a dobře se z nich budují cesty, schody, obrubníky a zídky. Vlivům počasí ovšem podléhají rychleji než nové cihly.

Pro použití na zahradě jsou výborné i zvonivky - dvakrát pálené cihly při vysoké teplotě. Jsou nenasákavé, odolné vůči povětrnostním podmínkám a velmi vhodné pro všechna exteriérová použití.

Fialové a modré květy vyniknou

Cihlové terasy je vhodné doplnit květinami, které vysazujeme do nádob, jež vzhledem s cihlami barevně ladí. Přirozeně se k nim dobře hodí terakota, z ostatních mariálů kov, dřevo, v některých případech i moderní laminátové kontejnery. K cihlovým prvkům velmi dobře pasují modré a fialové květiny. Klasickou barevnou kombinaci s cihlami tvoří růže, šanta, levandule, šeřík. Pro stinnější partie zahrady budou dobrou volbou hortenzie a barvínek. Vhodnou doprovodnou zelení jsou hosty, dlužichy a kapradiny. A stejné barvy se budou vyjímat i jako lemy cihlových cestiček.

Drolí se? Nevadí…

Cihly jsou ryze přírodní materiál a jejich použití lze doporučit i z ekologického hlediska. Pozvolna podléhají času a mohou se drolit, jejich hrany se zaoblují. Tato přirozená patina pak ještě umocní efekt cihlových staveb. Odlomené kousky cihel se pak stanou přirozenou součástí zahradního substrátu.

Rozbité cihly, které neposlouží při stavbě, můžeme rozdrtit a použít podobně jako štěrk. Díky hezké oranžové barvě se hodí na povrch záhonků buď samostatně, nebo smíchané se štěrkem v poměru 1:1. Cihlová drť se rozpadává rychleji než kámen, nehodí se proto jako drenážní vrstva pro výsadbu do záhonu či do květináčů.