Máte v pěněžence poklad?

Zvláštní mince nebo známka byla už tolikrát námětem filmů či knih a pořád je toto téma zajímavé. Zvlášť táhne, pokud by mohla být zrovna tato desetikoruna u vás. Čím je zvláštní?

Podívejte se na tento příspěvek z YouTube kanálu Best of U Kulatého stolu. Rozhovor se stočil právně na zajímavé mince a jiné rarity.

Zdroj: Youtube

Jak poznáte vzácnou desetikorunu a kde se vzala?

Jak došlo ke vzniku této mince? Odborníci upozorňují, že nejde o chyboražbu. Ta se vyznačuje tím, že bylo razidlo nějak poškozené, a proto vznikaly mince s vadou. Tento případ je ale jiný.

Po rozpadu Československa v roce 1993 se začaly razit nové mince pro Českou republiku. Mezi nimi byla i tato desetikoruna, která se později dostala do oběhu tak, jak měla.

Jak už bylo řečeno v příspěvku, na desetikoruně je uvedená její hodnota ve formě „KČ 10“ a tato písmena a číslice horizontálně protíná jasně patrný proužek. Zatímco u běžných mincí protíná linka písmena KČ zhruba v jejich středu, u této vzácné desetikoruny se sice proužek písmen dotýká, ale až úplně nahoře. Díky velmi malému počtu takto ražených desetikorun může dnes cena nepoškozené mince dosahovat i 230 000 Kč.

Jak se stalo, že je těchto mincí jen pár? Původní grafický návrh této desetikoruny byl s menšími písmeny KČ, a tedy i linkou nahoře. Jenže akademický sochař Ladislav Kozák, který návrh vypracoval, následně rozhodl o změně a písmena zvětšil během pokračující ražby. Díky tomu vznikla v roce 1993 v mincovně Hamburgische Münze Hamburg zhruba tisícovka mincí, které mají takto odlišná písmena, než se začaly razit desetikoruny „opravené“.

Desetikoruna z roku 2000

 Zvláštní, ale mnohem méně ceněná, je také desetikoruna z roku 2000, na jejímž rubu není hodinový strojek, ale brněnský kostel sv. Petra a Pavla, který je známý pod názvem Petrov. V roce 2000 byla totiž u příležitosti nového milénia ražena desetikoruna a dvacetikoruna s motivem hodinového strojku a s tímto motivem vešlo do oběhu deset milionů mincí. Zatímco desetikorun s Petrovem ze stejného roku je jen asi třicet tisíc. I když je i tato desetikoruna s Petrovem z roku 2000 vzácná, dostali byste za ni maximálně několik stovek korun.

Pokud si myslíte, že máte jednu nebo druhou vzácnou desetikorunu, měli byste ji nechat odborně posoudit. Obrátit se můžete na renomované numismatické společnosti nebo odborníky z oboru.

Kdyby bývala byla vaše mince skutečně tou raritní desetikorunou, budete mít několik možností, co s ní udělat. Rozhodně si ji můžete nechat a těšit se z parádního úlovku nebo její ceny využijte a prodejte ji přímo sběratelům či zvolte o něco dobrodružnější aukci.

Důležité je také vědět, že byste se v žádném případě neměli snažit o čištění mince a v případě bankovek se doporučuje je nepřehýbat. Na zachovalosti totiž velmi záleží a neodborné čištění může napáchat velké škody.

Související články

Zdroje: cnn.iprima.cz, penize.cz, numismatikasova.cz