Škála barev, šířek a vzorů washi pásek je obrovská.
Zdroj: Shutterstock.com / Jordi C

Washi pásky snadno vyzdobí sešit, přáníčko, nábytek i zeď

Jakmile se začnete o washi pásky zajímat, stane se to pro vás posedlostí. Existují totiž v tolika nejrůznějších provedeních, že nebudete vědět, které si vybrat. V zásadě se jedná o samolepicí snadno popisovatelné, navíc transparentní trhací pásky, s nimiž tvořit je velká zábava.

Ve světě tvořivosti a kreativity je neustále něco nového. Není to tak dávno, co do tohoto světa vtrhla i washi páska, která je v současnosti již dobře známým fenoménem. Tato úžasná páska přilepí všechno, všude a ještě ozdobně. Je vhodná pro použití na celou řadu povrchů. Má takřka nevyčerpatelné možnosti využití a sortiment námětů, které s její pomocí můžete vytvořit.

Skladování washi pásek doporučujeme mimo dosahu slunečních paprsků. Skladování washi pásek doporučujeme mimo dosahu slunečních paprsků. Zdroj: Shutterstock.com / Marta navarroP

Co je to washi páska

Pusťte se do toho. Pusťte se do toho. Zdroj: Shutterstock.com / Igisheva Maria

Možná už jste je někde nebo na něčem zahlédli – nádherné jemné pásky plné barev a nevšedních vzorů a přemýšleli jste o nich a jejich využití u vás doma. Originální washi pásky k nám zavítaly až z Japonska. Někdo je zná pod názvem masking tape nebo washi tape. Vždy se však jedná o designovou pásku vyráběnou z japonského rýžového papíru.

Obvykle jsou tyto pásky transparentní, což znamená, že při nalepení na podklad lehce prosvítají. Originální japonské washi pásky jsou vyráběny z vláken kůry stromu gampa. Jako alternativu výrobci využívají i vlákna konopí, bambusu, pšenice anebo rýže. Právě tyto látky zajišťují výslednému výrobku dokonalou pružnost a zároveň i pevnost. Označení „washi“ vzniklo jako složenina dvou japonských slov, kdy Wa znamená japonský a Shi znamená papír.

Pro každého něco

Škála barev, šířek a vzorů washi pásek je obrovská. Škála barev, šířek a vzorů washi pásek je obrovská. Zdroj: Shutterstock.com / Jordi C

Washi pásky seženete v obchodech s výtvarnými potřebami, v papírnictví a pochopitelně i na internetu. Je jich celá řada. Vybírat můžete mezi jednobarevnými, lesklými, s potiskem i bez něj, a také z různých  šířek. Co se týče motivů a vzorů je škála doslova nepřeberná. Vybere si opravdu každý.

 • Zajímavé jsou přírodní motivy jako les, stromy, pírka, květiny, exotická zvířata, nebo mořské motivy – mušle, medúzy, škeble, ryby atd.   
 • Milovníci zvířat naleznou motivy se psy, kočkami, ptáky, hmyzem, motýly, sovičkami, králíky atd.
 • I pánové si přijdou na své, v prodeji jsou totiž i washi pásky s technickými náměty jako jsou letadla, lodě, auta, nebo poštovní známky, air mail, grafy, či metr, klíče anebo nářadí.
 • Výrobci pochopitelně pamatují i na děti, a tak na washi páskách najdete zobrazené smajlíky, dárečky, puntíky, poníky, srdíčka nebo vláčky, medvídky panda nebo jahůdky.
 • A jestli je i tohle pořád ještě málo, vytvořte si vlastní washi pásku. Poslouží vám k tomu skvělý nápad. Položte kus rozvinuté pásky na text s písmenky. Lepicí část si na sobě ponechá přilepený tisk, což vám umožní jej přenést kamkoli jinam, a to včetně pásky, kterou uplatníte některým z následujících způsobů.

Jednoduché možnosti využití

Kancelářské potřeby zdobené washi páskami doslova rozkvetou. Kancelářské potřeby zdobené washi páskami doslova rozkvetou. Zdroj: Shutterstock.com / EasterBunny

Cokoli, co vás napadne, můžete vyzdobit anebo přetvořit pomocí washi pásek, ať už jsou to jednoduché záležitosti jako například záložky do knih, jmenovky na stůl, přáníčka k jakékoli příležitosti, rozlišovače na klíče nebo tužky, rozlišovače elektrokabelů, nabíječek. 

Z washi pásek mohou vznikat i nejrůznější rámečky na fotky, nebo s nimi můžete ozdobit různé maličkosti. Polepte s nimi například čajové svíčky nebo skleněné svícny, ozdobte plechovky a udělejte z nich zásobníky na propisky, ozdobte obálky, dózičky, krabičky i velké krabice a pěkně si vyzdobte obyčejné pořadače na dokumenty. Z washi pásek můžete nastříhat malé kousky a ty nalepit na okraje kancelářských sponek, vždyť nemusí být všechno jen fádní černé a šedé, i když se jedná o záležitosti v kanceláři.

Spousta věcí a předmětů se tak pro vás stane mnohem snadněji zapamatovatelných neboť díky washi páskám může mít každý kousek svou vlastní barvu nebo motiv.

Rozbila se vám vaše oblíbená vázička na polní kvítí? Vyrobte si novou. Postačí vám k tomu dobře vymytá skleněná láhev od mléka a několik odlišných proužků washi pásek. Nakombinujte je dle oblíbenosti vašich barev a pak už stačí vložit květiny.

Z obyčejného hnědého balicího papíru lze pomocí japonských pásek vykouzlit doslova neobyčejný a originální balicí papír. Popraskané a ošoupané sponky do vlasů díky washi páskám dostanou opět nový vzhled. Klipy, magnety, kolíčky na prádlo, všechny tyto drobnosti si také zaslouží vyzdobení.

Složitější projekty

O něco víc přesnosti, nějaké to měření anebo dostatek času si vyžádají poněkud složitější projekty, které opět můžete uskutečnit s využitím washi pásek.

Nebojte se použít washi pásky na zeď. Nebojte se použít washi pásky na zeď. Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu

Vaší pozornosti neušla nedávno další skvrna na zdi? Anebo už vás prostě jen nebaví koukat se na bílou, ničím nezajímavou zeď? Tak se chopte washi pásek, požádejte někoho o chvilku asistence a společně se dejte do většího projektu. Vylepšete své bydlení lepenými tvary a obrazci na zdech. Tentokrát zvolte raději jen ty jednobarevné, třeba ve vícero odstínech a inspirujte se pro změnu na internetu. Nápady se už jistě pohrnou samy.  

Scrapbook vyzdobený washi páskami. Scrapbook vyzdobený washi páskami. Zdroj: Shutterstock.com / Igisheva Maria

Často se v domácnostech ušpiní zeď v okolí vypínačů, zkuste ji vylepšit dobře vyměřenými washi páskami. To stejné můžete provést i se samotným krytem vypínače, který už má nějaký ten rok za sebou. Pro veškeré vaše organizéry budou mít washi pásky spoustu uplatnění. Dají se s nimi vyzdobit celé šanony, papírové nebo plastové boxy, dřevěné nebo kartonové krabičky atd. Je-li vaším koníčkem nebo doslova posedlostí také scrapbooking (tvoření alb, deníků a přáníček z papíru), pak uplatníte japonské pásky rovněž mnoha způsoby.

Máte doma nějaké staré kousky nábytku, se kterými se ještě nechcete rozloučit? Jejich praktické využití vám brání se jich zbavit, ale vnější podoba už vám tak úplně nevyhovuje? Pak je tu zase záchrana v podobě washi pásek. Ty jednoduše nalepte klidně svisle v barvách duhy, nebo z nich vytvořte tolik módní geometrické obrazce a ze starého nábytku se doslova vyloupne nový kousek.

Vylepšení vzhledu nábytku. Vylepšení vzhledu nábytku. Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu

Kreativitě se meze nekladou

 • Možná byste nevěřili, ale washi pásky se dobře uplatní i ke zdobení nehtů, díky nim už nebudete potřebovat ani lak na nehty.
 • Už vás přestal bavit vzhled vašeho obalu na mobil? Vytvořte si pomocí washi pásek naprosto novou podobu obalu.
 • Co vaše klávesnice u počítače? Některá písmenka a znaky už stejně nejsou k přečtení, tak proč klávesnici také nepřelepit nějakými čtverečky vystřiženými z japonských pásek. Tato vychytávka vám stejně tak dobře pomůže, pokud se potřebujete zdokonalit v psaní všemi deseti.
 • Chystáte party pro přátele? Pak zcela jistě skvěle uplatníte i washi pásky. Budou se hodit na rozlišení skleniček, brček a lžiček. Aby si jednoduše každý poznal tu svou hned na první pohled, dejte přátelům pásky do ruky a nechejte je chvíli tvořit, ať si své rozlišovače vyberou sami.
 • Potřebujete vylepšit vzhled dveří? Přesto, že dveře bývají poněkud zanedbávané ve směru dekorování, u těch vašich to taky být nemusí. Zvolte vhodný vzor, vezměte do ruky pásku a pusťte se do toho. Vynechat nemusíte ani vnitřní část, tedy tu, která se dá nazvat vnitřní tloušťkou dveří, když dveře otevřete, aby zůstaly na pohled krásné i tam, kde jsou často spíš jen odřené anebo ošoupané od neustálého zavírání a otevírání.

Jak správně pracovat s washi páskami

Na výběr máte spoustu možností. Na výběr máte spoustu možností. Zdroj: Shutterstock.com / Mirra Bodnar

Předně je dobré vědět, že washi pásky fungují jako dočasná dekorace. Mohou podléhat znehodnocení při působení slunečního záření. Jeho vlivem se stávají křehčí a zároveň lepivější. Při práci s nimi nesmíte mít mokré ruce, omezilo by to jejich schopnost lepit. Originální pravé japonské washi pásky jsou považovány za jedlé, nicméně nedá se doporučit jejich konzumace. Mohla by vyvolat alergickou reakci stejně jako jejich lepení přímo na pokožku těla.  

Pusťte se do toho a udělejte si svůj svět washi páskami o něco barevnější a veselejší.

Akční letáky