Tiskátka na hedvábí můžeme jednorázově použít jakákoliv: Vystačíme si také s rozpůleným jablkem, usušeným plátkem pomeranče nebo stylizovaným motivem lístku vykrojeným do půlky brambory.
Chceme–li však tisk provádět častěji, je možné si razítka (pozitivní i negativní) vyrobit tak, aby vydržela i časté omývání.
Polštářek lze použít ke zkrášlení sedačky v obýváku, nebo ho věnovat jako zajímavý dárek vytvořený vlastníma rukama a podle své fantazie.
Pomůcky
- bílý hedvábný polštář 40x40 cm (nesešitý)
- barvy na hedvábí pro parní fixaci
- ocet, tužidlo
- plastová nebo skleněná miska
- barvy na hedvábí teplem fixované
- kontura na hedvábí s kovovým hrotem
- mechová pryž (mosgoomi) a termopaměťovou kostku Formy
- lepidlo, štětec
- žehlička a papír na pečení
- šicí stroj
- čerstvé listy
Postup
1. Hedvábí namočíme do octové vody (ředíme v poměru asi 1 díl octa na 3 díly vody) a rozložíme do misky nebo na talíř.
obrázek z archivu ireceptar.cz
Štětcem nebo kapátkem naneseme barvy na hedvábí. Je možné si je předem naředit v kelímku vodou – získáme tak světlejší odstín.
2. Misku s pootevřeným víčkem vložíme do mikrovlnné trouby a barvy fixujeme po dobu 3 minut při výkonu 600 W. Je třeba, aby v misce byl stále dostatek vlhkosti (barvy), abychom hedvábí nepropálili.
3. K výrobě pozitivních raznic použijeme mechovou pryž, která se prodává ve výtvarných potřebách v arších formátu A4. Jedná se o měkký a savý materiál, který krásně pouští do textilu veškerou barvu.
4. Vystřižené listy přilepíme na dřevěné špalíky nebo na zbytky průhledného plexiskla.
5. K přípravě negativních razítek využijeme špalík Formy. Jedná se o měkkou kostku, do které lze po nahřátí snadno otisknout předmět i s jeho jemnou strukturou.
obrázek z archivu ireceptar.cz
Pro nahřívání se hodí stará žehlička nastavená na velmi slabou teplotu (syntetiku). Postačí i přidržení kostky nad toustovačem nebo plotýnkou vařiče. Špalík po tisku omyjeme ve vlažné vodě a přitlačením na rovnou podložku vrátíme do původního stavu.
6. Pro tisk na jemné hedvábí (šálky, šátky apod.) si připravíme barvy pro tepelnou fixaci, které nejprve zahustíme k tomu určeným tužidlem. U polštářku nebo ubrusu, kde nevadí, že otisk bude trochu výraznější, lze použít přímo hustší barvy na textil.
obrázek z archivu ireceptar.cz
Barvy na oba typy razítek nanášíme plochým štětcem v malé vrstvě, aby nezatekly do rýh. Ideální je molitanový váleček.
7. Motivy lístků můžeme doplnit jmény stromů, která napíšeme konturou. Hedvábí je nutné si pro psaní vypnout.
obrázek z archivu ireceptar.cz
8. Po dokončení tisku a malby celý výrobek zafixujeme přežehlením přes papír na pečení žehličkou nastavenou na stupeň bavlna.
Na závěr pootevřeme všitý zip, přeložíme povlak polštáře lícem k líci a sešijeme ho na stroji po obvodu tří stran.
Markéta Lukáčová, foto autorka