16. – 18.června

Ubývající Měsíc se ocitá pod vlivem Blíženců a 18. června nastává Novoluní. Blíženci navozují blízkost se zahradou, novoluní je zároveň ideální čas na péči o její zdraví. Dny jsou proto přímo stvořené k péči o přírodní rovnováhu na zahradě a o všechny užitečné pomocníky. Ptáci ocení napajedla, ve kterých se napijí i osvěžují. Slunéčka a jejich larvy, pestřenky, zlatoočky a škvoři potřebují úkryty v hmyzím hotýlku nebo kupce klacků a listí. V klidném koutě zahrady založte kompost, který ponecháte v klidu jako útočiště pro užitečné ježky, užovky i ještěrky.

19. – 20. června

Čerstvě přibývající Měsíc prochází znamením Raka. Jeho živlem je voda, posilující především listy rostlin. Rak je navíc sám velmi plodné znamení, které růst listů intenzivně podporuje. Dny Raka při dorůstajícím měsíci jsou proto ideální pro výsev a výsadbu listové zeleniny i bylinek.

21. – 23. června

Měsíc stále dorůstá a vládu přebírá ohnivý Lev. Vybízí k péči o rostliny přinášející plody. Papriky, lilky, melouny, cukety, dýně i rajčata ocení zálivku a přihnojení. Hnojivo a vláhu dopřejte i ovocným keřům a stromům, které chystají úrodu, a samozřejmě i jahodníkům.

24. – 25. června

Nad dorůstajícím Měsícem převezme štafetu Panna. Je čas vhodný pro setí, sázení, přesazování a množení rostlin řízkováním, hřížením i dělením trsů. Můžete tak z jedné bylinky, trvalky či keře získat zdarma mnoho nových, a to poměrně snadno. Vysévat můžete především kořenovou zeleninu – karotku, mrkev, kedlubny či řepu.

26. – 28. června

Přibývající Měsíc prochází znamením Vah. Jejich živlem je vzduch a ovlivňují především květy rostlin. Kvetoucí růže, pivoňky a další dřeviny i trvalky ocení přihnojení (nejlépe tekutým organickým hnojivem, které prospívá i půdě) a závlahu. Stejně tak i petúnie, lobelky, sanvitálky, gazánie a další letničky zdobící nádoby a truhlíky potřebují nasytit i napojit.

29. – 30. června


Přibývající Měsíc putuje znamením Štíra. Jeho živlem je voda, spojen je tedy především s listy rostlin. Vše zelené ocení důkladnou zálivku, pokud tak neučiní déšť. Je ideální den pro výsev listové zeleniny – vysévat můžete saláty – vybírejte však letní, odolné vůči vybíhání do květu, nebo listové k řezu. Kadeřavé a pestře zbarvené odrůdy jsou chutné a vypadají pěkně na záhoně i na talíři. Dále můžete vysít roketu, špenát, asijskou listovou zeleninu, čínské i pekingské zelí.


Zdroj: Časopis Receptář