1. Houpejte se

Lehké houpání uklidňuje nejen děti. Houpací síť je přímo symbolem pohody a příjemného odpočinku, který občas potřebuje každý. Výběr je dnes ohromný a takzvané hamaky z hustých, pevných tkanin jsou opravdu pohodlné, na rozdíl od skutečných sítí s velkými oky. Můžete si vybrat barvu i velikost podle přání – velkorysé typy s vysokou nosností pohoupou celou rodinu najednou. Ideální je zavěšení mezi stromy. Ovšem pokud to není možné, existují i speciální stojany, podobně jako pro závěsná houpací křesla.

2. Hrajte si

Hry typu badminton jsou oblíbené již celá tisíciletí. A proč by si měli hrát nejen děti a pejsci, ale i dospělí? Házení a chytání všeho druhu vás nenápadně rozhýbe - a pohyb je nejlepším lékem proti stresu. Navíc ho zažene i samotné soustředění na hru a radost z ní. Zároveň při ní trénujete i postřeh a obratnost. Pro dva stačí dvě pálky a zahrada.

Skvělou společenskou hrou pro více lidí je například kroket nebo pétanque. Na první vám postačí herní sada s pálkami a dřevěnými míčky, zahrada či louka a vaše fantazie, podle které rozestavíte branky. Na tu druhou potřebujete soupravu speciálních těžkých míčků a kousek rovné plochy – trávník, štěrk, písek či dlažbu.

3. Stolujte venku

Nemusíte hned budovat celou venkovní kuchyni. Je sice výjimečným zpestřením kulinaření, ale sezona v ní, alespoň v našich končinách, není příliš dlouhá. Zato investice do zahradního nábytku, který pořídíte docela snadno, se vyplatí – na výběr je tolik materiálů i stylů, že ten pravý si najde každý. Výhodný je stůl rozkládací, jehož velikost snadno uzpůsobíte podle potřeby. Snídaně, svačina, oběd nebo večeře venku na zahradě je letním potěšením, o nějž je škoda se připravit. Přenést jídlo ven pomůže prostorný tác nebo pojízdný servírovací vozík, pokud to terén umožňuje.

4. Rozsviťte si

Zahradní osvětlení prodlouží večer a zahradu promění v kouzelné místo. Světlo u posezení může mít mnoho podob, ke komfortu pak přispěje osvětlení cest. Když přidáte ještě pár dalších světýlek a necháte z temnoty vystoupit strom, keř či květinu, získají docela novou podobu. Světlem však není třeba příliš hýřit, umístěte ho promyšleně, jen tu a tam – výsledek bude působivější.

Pro kouzelné večery jsou jako stvořené přenosné solární lampičky a světelné řetězy. Šetří energii, nevyžadují elektroinstalaci a můžete je snadno přemisťovat. Solární lucerny, například v podobě sklenic, mohou mít značnou intenzitu i výdrž kolem osmi hodin. Kvalitní a dostatečně velké solární panely se nabíjejí, i když je zataženo, musejí však být vystaveny světlu po celý den.

5 Lebeďte si

Představa příjemného lenošení bývá spojena se zahradním lehátkem. Proč vyzkoušet i sedací – lehací vak? Nikdy vás nezradí a nesloží se jako lehátko pod Miloušem. Pravda, moderní kvalitní lehátka to nedělají, zvláště pokud se poblíž nenachází Saturnin. Ale obří a přitom lehké, barevné, a nesmírně pohodlné polštáře mají také něco do sebe.

Nemusejí mít tvar křesla, do jeho podoby si je snadno vytvarujete, pokud si přejete se posadit. Stačí je postavit na výšku a usadit se – náplně ve vaku se přizpůsobí. A zrovna tak poslouží i k poležení. Vytvarují se podle vás, a když se večer ochladí, díky náplni příjemně hřejí. Pro venkovní použití musejí být samozřejmě voděodolné. Svrchní obal může být snímatelný a pratelný. Některé typy ho nemají, snadno je však vydrbete, opláchnete a necháte oschnout. Voda se dovnitř nedostane.

6. Ochlaďte se ve stínu

Uprostřed horkého léta jen málokdo vydrží pod palbou slunečních paprsků. Většina lidí i zvířat si potřebuje odpočinout ve stínu. Nic nenahradí chladivý stín stromů nebo listoví liány, která porůstá pergolu. Vysadit k ní můžete třeba rychle rostoucí, krásně kvetoucí voňavou akébii.

S růstem neotálí ani přísavník zvaný psí víno, využít můžete i rychle rostoucí letničky, jako jsou povíjnice. Avšak rostliny potřebují čas, než začnou pomáhat jako živý slunečník. Hodí se proto i slunečník látkový, zvláště nad zahradní posezení. Podobně mohou pomoci i stínící rohože, rolety či plachty.

7 Radujte se z ohýnku

Ohýnek k letní pohodě patří. Aspoň občas. Pro naše dávné předky představoval ochranu i bezpečí a snad v nás trochu té touhy po tančících plamíncích zůstalo. Uspokojí ji i oheň docela malý, z několika polínek. Pokud si nechcete budovat stálé, kameny obložené ohniště, můžete využít i elegantní přenosné kovové mísy.

A pokud vás při grilování mrzí, že sálající dřevěné uhlí kouzlo hořícího a praskajícího dřeva nenahradí, vyzkoušejte lávový kámen. Na něm můžete grilovat i na běžném ohni – nad plameny ho umístíte díky kovovému stojanu nebo třeba pomocí cihel. Lávový kámen bude sloužit celé věky a grilování na něm je snadné a zdravější, pokrmy však vůni ohně nasají.

8. Potěšte se vůní

Voňavé bylinky vykouzlí atmosféru jako u Středozemního moře, od kterého pocházejí. Potěší na pohled, zavoní na dotek a letní pokrmy dovedou k dokonalosti. Ještě nemáte bylinkovou zahrádku? Stačí i pár květináčů na zahradě, na zápraží nebo na terase, nejlépe hned vedle posezení. Ideálním materiálem pro obutí rostlin je nadčasová terakota, která propouští vodní páry a zmírňuje výkyvy teplot.

Díky propustnému substrátu nehrozí přemokření kořenů, bylinky proto za horka můžete zalévat denně, zvláště pokud nádoby nejsou nijak prostorné – jen nenechávejte stát vodu v podmisce. Mrazuvzdorné bylinky mohou v nádobách i přezimovat, pokud je opatříte izolací, a ty, které dlouhodobý mráz nesnesou, v nich snadno přemístíte do bezpečí.

9. Osvěžte se

Koupací jezírko nebo bazén promění pobyt na zahradě v dokonalou dovolenou. Jeho budování však chvíli trvá. Vodu si můžete pozvat i v jiné podobě – zvláště voda v pohybu osvěží nejen oči, ale i uši.

Bublání vody je uklidňující a odvede pozornost od hluku dopravy nebo od sousedů. Pokud nemáte prostor na jezírko s malým vodotryskem nebo vodopádem, poslouží i malá fontánka. Volně stojící nádoby nebo vrtané kameny, v jejichž hrdle probublává voda, jsou velmi přitažlivé. Přetékající vodu zachytí nádrž schovaná v zemi pod nádobou, vyplněná kupříkladu oblázky.

Fontánka může sloužit zároveň jako napajedlo a lázeň pro ptáky, kteří potřebují uhasit žízeň i očistit a osvěžit tělo. Anebo můžete prostorné ptačí koupadlo opatřit malým solárním vodotryskem. Přispějete tak k letní pohodě své i ptačí.

Související články

Zdroj: časopis Receptář