Proč je to pytlovina a kde se vzala?
Pytlovinu čili látku tkanou z jutového vlákna znali již staří Egypťané a juta se v Egyptě také stále pěstuje, a dokonce i jí v tradiční brčálově zelené polévce nazývané molochéja. Není to tedy jen tak ledajaká rostlina, ale zdroj obživy v obou smyslech.
I když se říká, že juta je stará jako lidstvo samo, k velkovýrobě přispěla samozřejmě až průmyslová revoluce a dnes se především pěstuje. Juta se používala především na pytle a v těch se skladovaly a převážely nejen brambory a další druhy zeleniny, ale i zrna rýže nebo kávy, stejně tak jako sušené čaje nebo koření.
Už to začíná znít docela exoticky, co myslíte? Z pytloviny se dnes vyrábí kde co, a především dekorace s nádechem venkova, starých časů, a právě obchodu s kávou či kořením. Různé druhy čili hrubé i jemné, přírodní, barvené, ale také tištěné látky se prodávají ve formě metráže, ale také je najdete v menších baleních, v pruzích a stuhách v obchodech s výtvarnými potřebami.
Co s kousky pytloviny udělat? Inspirovat se můžete třeba v tomto příspěvku, kde vám autorka představí především kvítky a dekorace, ale i několik dalších nápadů. Tento a mnoho dalších zajímavých příspěvků najdete na YouTube kanálu DIY Inspiration.
Jak na pytlovinu a co z ní?
Je to pytlovina a ta nejjednodušší věc, kterou z ní můžete udělat, je malý pytlík, sáček, taštičku nebo kapsičku. Když bude takový sáček nebo kapsa jen takzvaně na oko třeba slepená, pak ji používejte k dekoraci.
Pokud si dáte práci se šitím, vylepšením krajkou, stuhami nebo portami a popruhy či šňůrkami, můžete mít z pytloviny sáčky také docela funkční. Ty jsou také v mnoha ohledech velmi praktické pro skladování různých potravin, které musejí dýchat.
Perfektní je pytlovina například na skladování levandulové natě v šatníku, kde může takový sáček nejen zdobit, ale hlavně vůní odhánět šatní moly.
Charakter pytloviny vybízí k dekoracím venkovského pojetí nebo takzvaného shabby chic, což je směsice romantického vintage stylu. Z pytloviny můžete dělat ubrusy, prostírání, potahy na polštáře, nástěnky, ale také saky na květináče nebo sáčky na příbory, bylinky nebo pečivo.
U pytloviny si však musíte vybírat. Velmi hrubá pytlovina s drsnými vlákny a velkými oky se rozhodně nehodí na polštáře nebo potahy sedáků na židli. Hrubá pytlovina je totiž příliš kousavá a dráždila by obnažené nohy a ruce v létě.
Volněji tkaná řídká pytlovina se může ve stranách třepit, a je proto nutné zapošití, zalepení nebo jiné zapravení volných konců, anebo můžete z takového třepení udělat přednost.
Pokud několik centimetrů vláken ze stran vytáhnete, zůstanou vám roztřepené konce, které můžete zavázat stejně jako třásně po stranách koberce. To může nakonec vypadat velmi dekorativně a hezky, na druhou stranu i tento způsob zapravení je velmi pracný.
Nebojte se kombinovat hrubou a obyčejnou pytlovinu s hezkými jemnými a precizně zpracovanými stuhami. Prostou pytlovinu míchejte i se lněnými látkami, které působí vedle hrubé pytloviny náramně jemně a ohromně barevně, i když jde také o jeden z nejprostších přírodních materiálů. Pytlovinu pak užijete i při svatbách nebo oslavách, kdy sice podtrhne venkovské téma, ale doplněná dalšími detaily nebude působit selsky a lacině.
Pytlovinou můžete i očalounit nábytek
Docela jiný šálek kávy je ale pytlovina s potisky a pruhy. Jde o látky i saky, které se buď původně používaly na skladování kávových zrn nebo si na to alespoň hrají. Toto téma je také velmi zajímavé a stojí za probádání.
Nabudí totiž téměř exotickou a cestovatelskou atmosféru, i když se nebudete moc snažit. Pytlovinu tohoto typu můžete vidět použitou na různých rustikálně pojatých čalouněních, podsedácích i na dalším nábytku, který se hodí ven, pod pergolu i do zahradního baru nebo k ohništi.
Vhodně zapravená pytlovina je dobře použitelná i jako závěs, roleta nebo plachta poskytující stín, ať už s potiskem nebo bez.
Pamatujte ale, že i když je pytlovina docela pevný materiál, v našich podmínkách bude muset odolávat slunci i dešti. Pokud bude moknout často, nejen že se za sezonu či dvě rozpadne, ale může také plesnivět.
K čemu nepoužívat pytlovinu
Pytlovina, ačkoliv je univerzálním a odolným materiálem, není vhodná pro aplikace, kde je vyžadována jemnost a vysoká estetika. Například se nedoporučuje používat pytlovinu na čalounění jemného nábytku jako jsou pohovky nebo křesla, protože její hrubá textura může být nepohodlná a dráždivá pro pokožku. Také není ideální pro výrobu oděvů, které přicházejí do přímého kontaktu s tělem, protože není dostatečně měkká a může způsobit podráždění kůže. Pytlovina není vhodná ani pro venkovní použití bez dodatečné ochrany, protože není voděodolná a rychle podléhá vlivům počasí, což může vést k její degradaci.
Zdroje: primainspirace.cz, diytomake.com