Pokud máte větší množství starých cihel a nevíte, co si s nimi počít, nevyhazujte je. Budou se vám totiž hodit. Můžete si s nimi totiž vyrobit naprosto skvělý zahradní sporák. Zní to možná náročně, ale nemusíte se vůbec obávat. Je to tak lehké, že to zvládne i naprostý kutil amatér. A za hodinku budete mít práci hotovou.

Video návod, jak postavit zahradní sporák ze starých cihel, najdete na Youtube kanále PREPSTEADERS:

Zdroj: Youtube

Zahradní sporák z cihel

Začněte tím, že si připravíte na zahradu staré cihly. Dále si také vezměte pletivo, mřížku a zednickou lžíci. Na pletivě bude hořet dřevo, a bude jím proudit vzduch. Bude vám sloužit díky takzvanému komínovému efektu. Mřížka vám poslouží na vaření. Zednickou lžící nebudete nic zdít či zazdívat, bude vám však lehce sloužit pro očištění cihel. Tím také začnete.

Jakmile budou cihly očištěné, budou na sebe krásně a bez problému pasovat. Poté je potřeba, abyste si postavili základnu.

Postavte na co nejrovnější povrch vaší zahrady první vrstvu cihel. Pamatujte si, že první vrstva musí být plná, aby další cihly, které na ní budete stavět, měly stabilní základ. Rovněž je důležité, že první a druhá řada cihel se musí překrývat. Kvůli udržení stability musí být postavené přes sebe.

Lehčí, než se zdá

Druhou vrstvu cihel postavte do písmena U. Na tuto vrstvu také umístěte pletivo, na kterém budete poté rozdělávat oheň. Jednu vrstvu nad pletivem ponechejte opět do tvaru písmena U, a poté již stavte další vrstvy a řady.

Ty už budou uzavřené. Stavění zahradního sporáku bude u konce, jakmile bude mít šest vrstev. Na vrchní vrstvu pak položte mřížku. Máte hotovo. Už stačí jen sehnat dřevo, rozpálit oheň a můžete vařit. Bylo to vskutku lehčí, než se zdá, že?

Další využití starých cihel

Staré cihly lze kreativně a prakticky využít v mnoha projektech, čímž se nejen šetří náklady, ale také přispívá k ekologii recyklací stavebního materiálu. Mohou sloužit k výstavbě zahradních chodníků, které dodají prostoru rustikální vzhled a zároveň jsou odolné vůči povětrnostním vlivům. Dále je možné je použít na stavbu okrasných zdí, květinových záhonů nebo ohnišť, čímž se vytvoří zajímavé a funkční zahradní prvky. V interiéru mohou staré cihly posloužit jako dekorativní prvek například v podobě akcentované stěny, která přidá prostoru historický a industriální šarm. Recyklace cihel tak nejen zachovává jejich historickou hodnotu, ale také přináší unikátní estetiku a trvanlivost do nových projektů.

Související články

Zdroje: living.cz, www.krbykunc.cz