obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradní vrták vlastní výroby: svařený z plechu nebo z kovošrotu

Každý zahrádkář a kutil dobře ví, jak obtížné je hloubit jámy pro výsadbu dřevin, plotové sloupky nebo třeba pro ukotvení přístřešku. Jan Zíma z Prahy si k tomu účelu zhotovil hned dvě pomůcky: sochor a zemní vrták.

Sochor je ze starého krumpáče, jehož špičku jsem zarazil do 1,5 metru dlouhé silnostěnné trubky (lešenářské). Pak jsem střed krumpáče svařil s koncem trubky. Již léta mi sochor výborně slouží nejen jako krumpáč, ale hlavně jako spolehlivá páka.

Jak vyrobit zemní vrták

Nejjednodušší je navštívit kovošrot, kde se čas od času objeví vraky zemědělských strojů, ve kterých bývá šnek pro posun. Stačí si nechat tři závity uříznout, k nim přivařit asi 70 cm dlouhou trubku (nemusí být silnostěnná — vrták je pak lehčí) a k ní jako držadlo ve tvaru T přivařit trubku dlouhou asi 50 cm.

nákres vrtáku nákres vrtáku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Pod závity ještě navaříme silný šroubový vrut — jako špičku.

Když se nám však nepodaří ve šrotu tento materiál získat, můžeme si závity zhotovit sami:

Ze dvou kusů silnějšího plechu 200x200 mm vystříhneme kruhové pásy široké 75 mm. Pásy napříč rozstříhneme a vyhnuté přivaříme z vnitřní strany k trubce dlouhé asi 1 m. Pásy plechu vytvoří závity vrtáku.

zahradní vrták zahradní vrták Zdroj: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zemina při vrtání ulpí na vrtáku, takže ji po vytažení oklepeme. Půda by měla být dostatečně vlhká; pokud není, prolijeme ji vodou.

Je ovšem nutné před závity ponechat asi deseticentimetrový bodec, aby vrták stabilizoval. Vyrobíme jej tak, že trubku křížem rozbrousíme, sklepneme a do otvoru zavaříme starý vrták nebozezu nebo klasický silný vrták. Na druhý konec trubky přivaříme držadlo.

Jan Zíma

Akční letáky