Prázdné plastové lahve od limonád ještě nemusí nutně skončit ve tříděném odpadu. Ozdobit si s nimi můžete svůj domov, a to v podobě závěsných květináčů. Rostlinám se v nich skvěle povede a vy ani nebudete muset kupovat předražené truhlíky. Nechte se inspirovat velmi snadným postupem, podle kterého si může vytvořit truhlík opravdu každý.

Vyzkoušejte si vyrobit také jednoduchý závěsný truhlík podle video návodu na YouTube, na kanálu Organic garden:

Zdroj: Youtube

Designové ramínko

Na výrobu závěsného truhlíku můžete použít jakékoliv ramínko na oblečení, které už nebudete potřebovat. Abyste mu dodali šmrnc a ke kytkám v truhlíku se krásně hodilo, obmotejte celé ramínko hnědým provázkem.

Závěsný truhlík díky tomu bude vypadat přirozeně a s rostlinou dokonale splyne. Provázkem, mimo ramínka, můžete obmotat také samotnou lahev. Nechte se inspirovat jednoduchým vzhledem PET lahve.

Úprava lahví

Truhlík vytvoříte z dvou plastových lahví, kterým nejdříve odstraňte etikety a vypláchněte je. Poté u obou lahví pomocí nůžek nebo ostrého nožíku odřízněte horní část s hrdlem. Spodní části vložte do sebe tak, aby vznikl uzavřený komínek. Po celé ploše plastového komínku následně udělejte několik děr, které budou sloužit jak pro uchycení ramínka, tak i pro zasazení rostlinek.

Závěsný truhlík

Na jedné straně komínku vyřízněte také menší obdélník, kudy nasypte substrát. Na uchycení ramínka k truhlíku budete potřebovat ještě dvě stahovací pásky. Ramínko přivažte k truhlíku přes okno na substrát. Stahovací pásku protáhněte vytvořenými dírami a přes ramínko utáhněte. Za horní část ramínka pak truhlík můžete kamkoliv zavěsit.

Sázení rostlinek

Do každé díry po celém truhlíku vložte řízky rostliny, kterou v něm chcete pěstovat. Celý truhlík tak bude rovnoměrně osázený, a tím pádem nikdo ani nepozná, že je vyrobený z PET lahví. Do závěsného truhlíku se hodí například voděnka, jenž po čase vytvoří pěkný barevný závěs. Rostlinku zavlažujte odstátou vodou pomocí rozprašovače.

Veselé nápady na květináče

Z plastových PET lahví můžete vyrobit i další druhy truhlíků a květináčů. Spodní část lahve skvěle poslouží třeba jako květináč. Pohrát si můžete i se vzhledem a lahev barevně nabarvit. Vytvořit z nich lze však také vertikální či vyvýšené záhony. Rádi vám s tím určitě pomůžou rovněž děti či vnoučata, která mají velkou fantazii, a díky tomu i spoustu kreativních nápadů!

Související články

Zdroje: ceskykutil.cz, hobbyrecepty.cz, heyfriendfoundation.org