obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zbytky vánočního papíru ještě poslouží: Vyrobte pohlednice, šperky nebo dekorace

Dárky jsou rozbaleny a zůstala po nich hromada balícího papíru. Kvalitní papír s barevným potiskem je škoda vyhodit, dá se využít mnoha neobvyklými způsoby. Použijte ho na výzdobu, přání a pohlednice, vyrobte šperky... Zkuste jeden z našich deseti báječných nápadů.

Někdo si dárek rozbalí pomalu, jiný překotně trhá papír v radostném očekávání. Tak či tak po štědrovečerní nadílce zbude kupa balícího papíru, který nemusí skončit v popelnici nebo v kamnech. Nechte se inspirovat a vdechněte použitému papíru další život.

Za rok zase poslouží

Nejjednodušší je ponechat papír k jeho původnímu účelu, pečlivě ho složit a za rok do něj znovu zabalit dárky. Zvlášť výhodné je, pokud použijete jednobarevné papíry bez vánočního motivu, ty se hodí i k balení narozeninových dárků, dárků k svátku nebo výročí. Pokud máte doma trochu místa a papír není příliš poškozen, uschovejte ho.

Obaly na knížky

Čtení na tabletu nebo čtečce je sice pohodlné a praktické, ale knihu nic nenahradí. Z větších kusů použitého balicího papíru vytvoříte nápadité obaly na knihy i praktickou ochranu pro sešity a učebnice vašich dětí. Ušetříte za plastové obaly a vzhled vašich knížek bude originální a zajímavý.

Pozadí do rámečků

Pozadí do rámečků Pozadí do rámečků Zdroj: Veronika Zámečníková / Foto

Zbytky papírových obalů poslouží i pro výrobu dekorací do domu i bytu. Pokud máte decentněji vyvedený papír bez vánočního motivu, vypodložte s ním fotografie do rámečků a vytvořte jedinečně nápadité pozadí pro vaše rodinné vzpomínky. Dárkové papíry lze zarámovat i samotné, budou tvořit nevšední ozdobu stěn po celý rok. Pohrát si můžete s koláží a zhotovíte osobité umělecké dílo.

Netradiční šperky

Z nepotřebného balícího papíru nebo starých katalogů se dají vyrábět nejrůznější věci, například šperky. Papír nastříhejte na stejně široké pruhy a stočte do různě velkých ruliček. Z nich stočíte kroužky, obarvíte je a přelakujte. Zručnější výtvarníci se mohou pustit do pletení z papíru a udělat si věnce, košíčky a další praktické věci.

Sváteční podnos i kouzla s nábytkem

Máte starší stolek, který už není pěkný na pohled? Opět pomůže pěkný balící papír. Hodí se i na dno zásuvek, případně na nevzhledné poličky ve skříni. Vyložte dárkovým papírem obyčejný podnos a vytvořte z něj slavnostní, silvestrovský nebo narozeninový.

Čepičky na zavařeniny

Čepičky na zavařeniny Čepičky na zavařeniny Zdroj: Veronika Zámečníková / Foto

I menší kousky balícího papíru najdou využití. Dárkový vzhled domácím zavařeninám nebo sklenici medu dodáte, pokud z papíru zhotovíte pěknou čepičku na sklenici hotového výrobku. Váš výrobek korunovaný slušivou čepičkou pak bude dokonalým dárkem.

Přáníčka a pohlednice

Vytvoříte neotřelá přáníčka Vytvoříte neotřelá přáníčka Zdroj: Shutterstock.com / ilona.shorokhova

Pěkné vzory barevných papírů si přímo říkají o tvořivé využití. Zrecyklujte je do jedinečné ručně vyrobené pohlednice či novoročního přání a potěšte své blízké osobním přáním. Chvilka práce s nůžkami a lepidlem promění kousek bílého kartonu v nápadité výtvory, zkuste klidně i originální záložku do knihy.

Papírové řetězy a ozdoby

Řetěz z papíru Papírový řetěz Zdroj: Shutterstock.com / Vespa

I poslední zbytky z balícího papíru najdou své zhodnocení. Nastříhejte je na tenké proužky a slepte do koleček, vzájemné propletené dají vzniknout ozdobnému řetězu na stromeček. Vánoční vzory se zase hodí k výrobě domácích papírových ozdob na stromeček.

Konfety na silvestra

Vyrobíte třeba konfety na silvestr Vyrobíte třeba konfety na silvestr Zdroj: Shutterstock.com / Juergen Faelchle

Pomocí skartovače, kancelářské děrovačky i obyčejných nůžek nastříhejte vánoční papír na malé kousky. Konfetami posypejte silvestrovský stůl a dodejte mu slavnostní vzhled. A nezapomeňte, plesová sezóna je za dveřmi, výrazné konfety najdou i další využití. Pro rodinné oslavy se budou hodit i barevné řetězy, kterými vyzdobíte místnost.

Slavnostní výzdoba se hodí po celý rok Slavnostní výzdoba se hodí po celý rok Zdroj: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk

Výplň do krabic

Nechce se vám nic vytvářet? Zmuchlané dárkové papíry dobře poslouží jako izolace před nárazem, obalit můžete křehký porcelán při stěhování či skladování, nebo jen vyztužit vnitřek balíků a krabic, aby se předměty nekoulely.

Akční letáky