Vytvořte oázu klidu ve vaší vlastní zenové zahrádce

Milujete zahradu a trávíte v ní čas nejen z nutnosti, ale hlavně z lásky k rostlinám i péči o ně? I nynější britský král kdysi prozradil, že okopávání záhonů shledává terapeutickým a platí to i pro zaneprázdněnou mysl mnohých z nás. Co ale dělat v zimě?

Už se tetelíte, až začnete na parapetech předpěstovávat zeleninu a letničky či venku vyhlížet první pupeny na vrbách? Pro zahradníky i všechny, kterým chybí kontakt se zelení i půdou, je tu zenová zahrádka. Pro ty, kteří nezahradničí rádi, může být ale i docela pustá. Terapeuticky totiž působí skvěle obě varianty.

Zenové zahrady pocházejí z Japonska. Jsou místem rozjímání a soustředí se na minimalismus s prvky živé i neživé přírody. Miniaturní verzi zenové zahrady si můžete udělat i u vás v obyváku a postačí vám k tomu par pěkných nevelkých rostlin, písek a drobný štěrk či pár kamínků.

Inspirujte se ale v opravdových zenových zahradách. Hlavní roli hrají suché plochy, které doplňuje střídmá zeleň i dekorace. Jak takové zahrady i minizahrádky vypadají se můžete podívat v tomto videu z YouTube kanálu Decor Tips.

Zdroj: Youtube

Japonské zenové zahrady

Určitě jste si všimli, že písek je hráběmi vždy umě upravený. Připomíná tak moře s balvany místo ostrovů. Každá zahrádka má tak svůj příběh, který se může časem proměňovat. Pokud byste se chtěli do japonské zenové zahrádky zcela ponořit pak vězte, že existuje sedm principů, kterými se tvorba takového prostoru řídí. Jsou to:

  1. Jednoduchost (Kanso)
  2. Přírodní prvky (Šizen)
  3. Rovnováha a harmonie (Seijaku)
  4. Symbolika (Yugen)
  5. Asymetrie (Fukinsei)
  6. Klid (Seiho)
  7. Nestálost (Mujo)

Vaše zahrádka taková pravidla splňovat nemusí, ale když se nad nimi zamyslíte, určitě některé stojí za to a zcela vystihují pocity, které z takové zahrádky máme.

Malá verze zahrádky, kterou si lidé pořizují do bytu či domu, může být nejen široká mísa s pískem a rostlinami, ale v té nejjednodušší verzi jen rám s pískem, pár kameny a miniaturními hrabičkami. Právě přesouvání písku, tvarování daného prostoru a měnění vzhledu zahrádky je velmi uklidňující, uspokojující i kreativní.

Přístupy k tvorbě tohoto dekoračně relaxačního prvku jsou v podstatě dva. Taková miniaturní zenová zahrádka má buď hodně písku a majitel si maluje a jemný písek prohrabává. V druhém případě jde o minizahrádku asijského stylu pro ty, kteří se zeleni neubrání, a když je někde kousek volný, hned ho něčím osadí. Co všechno můžete do zenových mini zahrádek zakomponovat?

Co budete potřebovat na zenovou zahrádku?

Podle toho, jaké rostliny chcete do zahrádky zasadit, zvolte nádobu. Hodí se podnosy, široké mísy i rámy nebo krabice od bot. Jestliže použijete na osázení třeba kykatku, která nepotřebuje vodu, pak se nemusíte bát ani o málo odolný materiál použité nádoby. Do písku se hodí zasadit různé sukulenty, séda, netřesky a netřeskovce či tlusticovité. Ze solitérů se hodí také jediná pěkně tvarovaná bonsai. Pokud si chcete s tímto maličkým prostorem pohrát, nechte bonsai v květináči. Díky tomu ji bude moci přesouvat podle vašich představ.

Na vyplnění si pořiďte velmi jemný písek. Prodává se na váhu a je velmi levný, takže se nemusíte obávat vysokých nákladů. Hrubost písku by měla být menší než 1 mm a vrstva musí být alespoň 1,5 cm hluboká.

Do písku podle svých představ umístěte kameny. Mohou být různé velikosti, barev a struktur. V klasických zahrádkách se používají spíš přírodní kameny trčící z písku ven. Použít můžete jistě i oblázky, placaté kamínky nebo polodrahokamy.

Zenové zahrádky mohou být doplněné nejen štěrkem, ale i soškami. Oblíbený je sedící Buddha, ale také sošky z kamene a minerálů. Na internetu nebo ve specializovaných obchodech jistě narazíte i na miniatury napodobující prvky asijských zahrad. Hodí se ale i dřevěné či bambusové domky, vodní mlýnky nebo lucerny. Nejdůležitější je ovšem mít nástroje na úpravu písku.

Začátečníkovi bohatě postačí široký štětec na srovnání písku, pinzeta a klacík na malování do něj. Pokud toužíte po lepších nástrojích, koupit se dají i maličké dřevěné hrábě a hladítka, stejně jako vyřezávané koule, které v jemném písku vyčarují zvláštní obrazce a nezvyklé stopy.

Související články

Zdroje: magazindoma.cz, drevostavitel.cz