Problémy se zipem: Jak se nasadí jezdec

Bojujete někdy se zipem? Naučte se navlékat jezdce! Není to nic složitého a uvidíte, že se vám to bude hodit. Často totiž stačí vyměnit jezdec a zip je opět bez problémů použitelný.

Jak na to? Poradí vám tento příspěvek z kanálu Látky Mráz s.r.o.

Zdroj: Youtube

Zadrhává se vám zip?

Se zipy je někdy kříž a kdo by je chtěl měnit?! Ač je to jistě možné a snad byste to také zvládli, je to práce pro trpělivé a také alespoň trochu zručné. Aby však k výměně vůbec nemuselo dojít, starejte se o zipy, a když začnou drhnout, promažte je! Rozhodně ale ne olejem. Patrně je to možné, ale mnohem účinnější jsou jiné tuhé pomůcky, kterými nic nezamastíte.

Trik s pečicím papírem

Zip, který začíná drhnout je možné „promazat“ několika pomůckami, které zajistí, že budou do sebe zoubky zipu a jezdec lépe zapadat. K tomuto účelu například také stačí kousek papíru na pečení. Vezměte kousek pečicího papíru mezi prsty a rozevřené strany zipu jím celý z obou stran přejeďte. Zdá se vám to podezřelé? Vyzkoušejte to!

Kalafuna nebo mýdlo

Mezi další možná maziva patří kalafuna, vosk svíčky nebo také mýdlo v kostce. Ty fungují rozhodně, ale dejte si pozor při jejich použití. Pokud budete příliš razantní, ulpí na zipu i větší kousky vosku nebo mýdla, což sice podpoří funkčnost, ale možná nechcete mít drobky růžového mýdla na černém zipu kabelky.

Když se zip rozevírá

Dalším jednoduše řešitelným problém zipů bývá situace, kdy se po přejetí jezdcem zoubky nezaseknou a strany zipu se stále rozevírají. Pak většinou stačí jen jezdec mírně dovřít. Postačí vám k tomu malé kleštičky nebo kombinačky, kterými stačí jezdec jen mírně zmáčknout z vrchu a zespodu proti sobě. Nedělejte to příliš na sílu, jezdec by mohl prasknout.

Podobně nepříjemné je, kdy jezdec nedrží, po zipu sjíždí až na jeho konec a tím se otevírá. Pak nezbývá než provizorně navléknout do očka jezdce kancelářskou sponku nebo spínací špendlík a zaháknout je za knoflík, kroužek nebo kousek látky, aby se zip kalhot, sukně nebo batohu svévolně nerozevíral.

Související články

Zdroje: blesk.cz, rodicka.cz