Máte problémy se zrakem či očima a nemůžete se jich zbavit? Pak možná patříte mezi ta znamení zvěrokruhu, kterým byly problémy se zrakem předurčeny. Pojďte se podívat, kdo je náchylný na šedý zákal, odchlípnutí sítnice či zelený zákal.

Panna

23. 8. až 22. 9.

Panny často trápí zvýšený nitrooční tlak, kvůli kterému vzniká zelený zákal. Ten může být vrozený, ale také hrají roli dědičné dispozice. Projevuje se silnými bolestmi, zarudnutím očí a samozřejmě zhoršením vidění. Také může dojít k zánětu, pro který je příznačná ostrá bolest hlavy a často i zvracení. Nejrizikovější jsou osoby nad čtyřicet s cukrovkou a životem plným stresu.

Zelený zákal můžete odstranit medikamenty, laserem i operativně. Lékaře však vyhledat musíte, tato nemoc je totiž nezvratná, a pokud nebudete podstupovat léčbu, mohli byste oslepnout. Včasnou péčí můžete problémy zbrzdit.

Kozoroh

22. 12. až 20. 1.

Kozorozi jsou náchylní na odchlípení sítnice, které se projevuje záblesky, které jsou vidět na okraji oka. Tyto skvrny postupují od spodní části do středu zorného pole a je nutné je operovat. Nejrizikovější skupinou jsou krátkozrací pacienti nebo ti, kteří dostali tupým předmětem do oka.

Kozorozi by tedy měli chodit na pravidelné kontroly na oční, aby pohlídal stav jejich očí. Lékař také může provést preventivní ošetření sítnice.

Blíženci

22. 5. až 21. 6.

Blížence často trápí šedý zákal. Jde o nemoc, která postihuje čočku, která se zakaluje. Následně přichází zamlžené a rozostřené vidění, citlivost na světlo, ztráta jasnosti. Postižený má pocit, že se dívá přes mléčné sklo.

Rizikovou skupinou jsou starší občané, diabetici, kuřáci. Šedý zákal však může vzniknout i kvůli užívání léků. Naštěstí se šedý zákal dá léčit a to poměrně snadným operativním zákrokem. Tomuto zákalu bohužel nemůžete předejít, a to ani dodržováním zdravého životního stylu. Může ale souviset s ostrým slunečním zářením, tudíž se doporučuje nosit sluneční brýle.

Související články

Zdroj: www.vitalia.cz, www.magistra.cz