Toužíte mít koupelnu jako novou?
Zdroj: Artazum / Shutterstock.com

Jak vybělit spáry kolem kachliček, aby vypadaly jako nové

Máte dojem, že koupelna či kuchyňský kout potřebují nový kabát? Možná stačí jen vyčistit spáry mezi obkládačkami, vybělit je nebo obklad přespárovat jinou barvou. Není to těžké, následující rady vám pomohou.

Roztok proti plísni

Skvrny plísně na spárování potřete roztokem, který připravte z jednoho dílu bělicího prostředku na prádlo a šesti dílů vody. Při práci používejte ochranné brýle, aby se vám tekutina nedostala do očí. Speciální čisticí prostředky na spárovací hmotu prodávané v drogeriích obsahují navíc i přísadu fungicidu.

Vybělení zašlé spáry

Zašlou spáru můžete oživit nátěrem speciálního prostředku na bělení spár. Prostředek se nanáší pomocí malířského štětce – je to ovšem zdlouhavá a nudná práce

Čištění spáry mezi obkládačkami

K čištění spár je nejlepším nástrojem kartáček na zuby. Nečistotu a mastnotu odstraníte roztokem tekutého čisticího prostředku a teplé vody, popřípadě nebrusnou pastou. K čištění keramických obkladů nepoužívejte abrazivní (brusné) čisticí prostředky: Glazura by totiž ztratila lesk a spáry by se začaly vydrolovat.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Obnovení lesku obkládaček

Roztok boraxu nebo čpavku s horkou vodou oživí keramické obklady ztmavlé zašlou špínou a mastnotou. Vyčištěné obkládačky opláchněte čistou vodou a jelenicí je vytřete do sucha. Zaschlé stopy mýdla odstraňte směsí připravenou z jednoho dílu octa a čtyř dílů vody. Povrch opláchněte čistou vodou a do sucha vytřete.

Přespárování obkladů

Pokud nemáte k dispozici speciální nástroj na odstraňování starého spárování, můžete k vyškrábání spárovací hmoty z úzkých mezer dobře použít modelářský nůž. Spáry čistěte odshora. Při práci dávejte pozor, abyste neolámali hrany obkládaček. Nakonec drobným štětečkem s tuhými štětinami nebo vysavačem s úzkým násadcem odstraňte všechny uvolněné zbytky staré spárovací hmoty a naneste novou.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Spotřeba spárovací hmoty

Na vyspárování budete potřebovat přibližně 1 kg spárovací hmoty na 3,5 m2 obkladu. Jde-li však o obklad mozaikový, je spotřeba spárovací hmoty na stejnou plochu přinejmenším dvojnásobná.

Jakmile spárovací hmota zaschne, zbavte nečistoty obkládaček pomocí zmačkaného novinového papíru nebo suchým hadrem. Obkládačky tím i vyleštíte.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Splynutí, nebo zvýraznění?

Jestliže chcete, aby spáry splynuly s povrchem obkládaček, zvolte stejnou barvu spárovací hmoty, chcete-li dosáhnout kontrastu, můžete například vyspárovat bílé obkládačky černou hmotou. Než se rozhodnete pro kontrast, překontrolujte, zda jsou obkládačky v rovině, neboť barevné rozdíly zvýrazní nerovnosti ploch.

Oškrábání spárovací hmoty

Přischlou spárovací hmotu můžete z keramického obkladu odstranit škrabkou s ocelovým břitem. Nanesete-li na ostří škrabky malé množství čistícího prostředku, tak nepoškrábe glazuru.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak výměnit poškozenou obkládačku

  1. Vrtačkou s vidiovým vrtákem vyvrtejte ve středu obkládačky těsně vedle sebe několik otvorů.
  2. Do vzniklého prostoru vložte břit kaleného dlátka nebo sekáče a opatrně osekejte zbytek obkládačky. Při odsekávání poškozené obkládačky si chraňte zrak brýlemi.
  3. Na náhradní obkládačku naneste vrstvu lepidla a vtiskněte ji na obnažené místo.
  4. Přiložte na obkladačku pravítko a zkontrolujte, zda je v rovině s okolním obkladem. V případě potřeby zesilte nebo zeslabte vrstvu lepidla.

Z knihy 1000 nápadů a rad pro kutily z nakladatelství Reader´s Digest Výběr

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky