Roztok proti plísni

Skvrny plísně na spárování potřete roztokem, který připravte z jednoho dílu bělicího prostředku na prádlo a šesti dílů vody. Při práci používejte ochranné brýle, aby se vám tekutina nedostala do očí. Speciální čisticí prostředky na spárovací hmotu prodávané v drogeriích obsahují navíc i přísadu fungicidu.

Vybělení zašlé spáry

Zašlou spáru můžete oživit nátěrem speciálního prostředku na bělení spár. Prostředek se nanáší pomocí malířského štětce – je to ovšem zdlouhavá a nudná práce

Čištění spáry mezi obkládačkami

K čištění spár je nejlepším nástrojem kartáček na zuby. Nečistotu a mastnotu odstraníte roztokem tekutého čisticího prostředku a teplé vody, popřípadě nebrusnou pastou. K čištění keramických obkladů nepoužívejte abrazivní (brusné) čisticí prostředky: Glazura by totiž ztratila lesk a spáry by se začaly vydrolovat.

Obnovení lesku obkládaček

Roztok boraxu nebo čpavku s horkou vodou oživí keramické obklady ztmavlé zašlou špínou a mastnotou. Vyčištěné obkládačky opláchněte čistou vodou a jelenicí je vytřete do sucha. Zaschlé stopy mýdla odstraňte směsí připravenou z jednoho dílu octa a čtyř dílů vody. Povrch opláchněte čistou vodou a do sucha vytřete.

Přespárování obkladů

Pokud nemáte k dispozici speciální nástroj na odstraňování starého spárování, můžete k vyškrábání spárovací hmoty z úzkých mezer dobře použít modelářský nůž. Spáry čistěte odshora. Při práci dávejte pozor, abyste neolámali hrany obkládaček. Nakonec drobným štětečkem s tuhými štětinami nebo vysavačem s úzkým násadcem odstraňte všechny uvolněné zbytky staré spárovací hmoty a naneste novou.

Spotřeba spárovací hmoty

Na vyspárování budete potřebovat přibližně 1 kg spárovací hmoty na 3,5 m2 obkladu. Jde-li však o obklad mozaikový, je spotřeba spárovací hmoty na stejnou plochu přinejmenším dvojnásobná.

Jakmile spárovací hmota zaschne, zbavte nečistoty obkládaček pomocí zmačkaného novinového papíru nebo suchým hadrem. Obkládačky tím i vyleštíte.

Splynutí, nebo zvýraznění?

Jestliže chcete, aby spáry splynuly s povrchem obkládaček, zvolte stejnou barvu spárovací hmoty, chcete-li dosáhnout kontrastu, můžete například vyspárovat bílé obkládačky černou hmotou. Než se rozhodnete pro kontrast, překontrolujte, zda jsou obkládačky v rovině, neboť barevné rozdíly zvýrazní nerovnosti ploch.

Oškrábání spárovací hmoty

Přischlou spárovací hmotu můžete z keramického obkladu odstranit škrabkou s ocelovým břitem. Nanesete-li na ostří škrabky malé množství čistícího prostředku, tak nepoškrábe glazuru.

Jak výměnit poškozenou obkládačku

  1. Vrtačkou s vidiovým vrtákem vyvrtejte ve středu obkládačky těsně vedle sebe několik otvorů.
  2. Do vzniklého prostoru vložte břit kaleného dlátka nebo sekáče a opatrně osekejte zbytek obkládačky. Při odsekávání poškozené obkládačky si chraňte zrak brýlemi.
  3. Na náhradní obkládačku naneste vrstvu lepidla a vtiskněte ji na obnažené místo.
  4. Přiložte na obkladačku pravítko a zkontrolujte, zda je v rovině s okolním obkladem. V případě potřeby zesilte nebo zeslabte vrstvu lepidla.

Z knihy 1000 nápadů a rad pro kutily z nakladatelství Reader´s Digest Výběr