Dnešní svět nám umožňuje sledovat předpovědi počasí online nebo přímo na mobilních zařízeních, ale něco v nás stále tíhne k tomu, abychom se obraceli k tradicím. Předpovědi meteorologů nám sice dají přesnější obrázek o tom, co nás čeká, ale pranostiky přinášejí jistý druh kouzla a tajemství, které nám připomíná dobu, kdy se lidé více spoléhali na svůj instinkt a pozorování.

Podívejte se na video z YT tvorby kanálu Marie Tesárková – Kalendář a pár pranostik

Zdroj: Youtube

Řada pranostik se zaměřuje na svátky svatých, kteří mají ve zvyku „předpovídat“ počasí. Například 2. listopad, svátek Dušiček, bývá spojen s jasným počasím, které podle pranostiky předznamenává brzký nástup zimy. Stejně tak svatý Martin, 11. 11., je známý tím, že podle rčení „Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.“ Pokud tedy svatý Martin přináší sníh, zimní měsíce budou plné sněhových bouří.

Pozorování přírody a třeba i stromů mělo kdysi velký význam. Rčení „Utni z buku třísku: je-li suchá, bude zima tuhá; je-li však vlhká, bude zima mokrá,“ připomíná jednoduchý test, který naši předkové používali k odhadu síly zimy. Stromy se braly jako spolehlivý ukazatel vlhkosti a toho, jaký charakter budou nadcházející měsíce mít. Pokud byly podzimní dny vlhké, očekávalo se více sněhu a vlhkosti i během zimy.

Související články

21. 11. „Když je na Obětování Panny Marie noc jasná, čistá, krutá zima se v lednu chystá.“ Tento obraz jasných zimních nocí najdeme také u dalších svátků, kde se říká, že pokud hvězdy září, mráz se brzy uchytí.

Ten, kdo si přeje, aby sníh dlouho vydržel, by měl vzhlížet k svatému Ondřejovi. Právě tento světec, jehož svátek připadá na 30. listopadu, se totiž v pranostikách pojí s dlouhotrvajícím sněhem. Říká se: „Když na svatého Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží.“

Zdroj: meteocentrum.cz