Péče o záhony a pěstování květin i zeleniny je sama o sobě náročná – kromě zalévání, okopávání či hnojeí je tu ještě jedna věc, kvůli které se ohýbáte, až vás bolí záda – plevel. Přitom když vysadíte pár jednoletých rostlin či trvalek, můžete mít částečně vystaráno. Půdopokryvné rostliny, z nichž navíc většina nádherně kvete, nad plevelem v boji o vodu, slunce a živiny vyhrají. Místo bodláků a pampelišek se můžete těšit na rozkvetlé koberce.

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Když ho budete pěstovat ve větších skupinách, plevelu se nebude dostávat slunce ani vláhy. Můžete ho sehnat nejen v bílé barvě, ale i ve žluté, oranžové, růžové. Bude mu dobře v provzdušněné půdě s dostatkem slunce.

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)

Tato půdopokryvná příbuzná tymiánu zabrání v růstů všemožnému pleveli. Krásně kvete a voní téměř celé léto. Navíc skvěle funguje jako lék na kašel. Vyžaduje slunce.

Plamének (Clematis)

Existuje v mnoha variantách, které se liší barvou i tvarem květů. Většina odrůd se ráda šplhá vzhůru, ale některé se raději plazí při zemi. U všech platí „mokré nohy, hlava na slunci“, tedy dostatečná zálivka v propustné půdě kombinovaná s pobytem na slunci.

Ostálka viržinská (Chrysogonum virginianum)

Tato stínomilná trvalka není náročná na péči, zjara se začne rozpínat svými listy, které brzy následují žluté květy. Snese stín a polostín a průměrnou zálivku.

Čistec vlnatý (Stachys byzantina)

Se svými stříbřitě šedozelenými listy dokáže v trsech hustě pokrýt záhon. Hodí se do skalky i na suché zídky. Snese sucho, roste na slunci a v propustné půdě.

Mazus plazivý (Mazus reptans)

Tato trvalka dorůstá jen do nějakých 5 centimetrů, zato vytváří husté koberce. Krásně kvete zajímavými fialovými květy. Může se vysadit i na místa, po kterých se bude občas chodit. Snese slunce i polostín, střední zálivku, jen nesmí vyloženě stát ve vodě.

Azalky (Azaleae)

Vyžadují půdu s kyselou reakcí, mají rády spíše slunné stanoviště. Nízké druhy se dobře hodí do skalek, kde nedají prostor žádným nezvaným plevelům.

Ostřice japonská (Carex morrowii)

Existuje na několik strovek druhů ostřic, vesměs jsou nenáročné na pěstování. Mají rády částečný stín, vlhčí, ale propustnou půdu. Pokud má dostatek zálivky, snese i slunce.

Svízel vonný (Galium odoratum)

Také se mu říkalo mařinka vonná. V listnatých lesích tvoří husté koberce, které v květnu kvetou nenápadnými býlími kvítky. Od jiných rostlin, které jí mohou být podobné, se liší jemnou vůní. Ta se rozvine nejvíce, až když rostlina zavadne. Je to léčivka a přísada májových bowlí. Vyhovuje jí půda hlinitopísčitá, propustná a spíše vlhká.

Plaménka šídlovitá (Phlox subulata)

Plaménky neboli floxy měla ve své zahradě snad každá babička, dnes se opět vracejí do módy. Plaménka šídlovitá se vyznačuje světle fialovými květy a nízkým vzrůstem, má ráda plné slunce a propustnou půdu.

Jetel inkarnát (Trifolium incarnatum)

Tato předplodina či meziplodina je jednoletá, někdy i dvouletá bylina. Když se zaorá do jílovité půdy, zlepší její strukturu. Bývá součástí lučních směsí, které zdobí jasně rudou barvou svých květenství. Snese i chudší půdu a slunce.

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)

Najdeme ho růst podél potoků, na pastvinách či v listnatých lesích. Na živiny není náročná, zálivku potřebuje střední. Můžete ji využít jako podrost u paty stromů.

Související články

Zdroje: southernliving.com, plantopedia.de