Nejnovější epizodu našeho podcastu si poslechněte právě TADY:


Zamilovali jste se do středomořských bylin, celé léto zdobily vaši zahradu a omamně voněly a teď se bojíte, co s nimi udělají mrazy? Vavřín, rozmarýn i levandule naši zimu zvládnout můžou, ale musíte se o ně správně postarat. Každá z rostlin sice potřebuje trochu jinou péči, ale stačí znát tři pravidla a příští rok se u nich budete těšit stejně, jako letos.


Správný výběr

Chcete-li voňavé byliny pěstovat celoročně venku, měli byste na to myslet už při nákupu. Správný výběr rostliny totiž určí, jestli ji budete muset na zimu stěhovat nebo ne. „U rozmarýnu nezáleží přímo na druhu, ale na kultivaru. I běžný rozmarýn vydrží pár stupňů pod nulou, ale silnější mrazy by ho mohly zdolat. Šlechtitelé už ale vypěstovali i kultivary, které bez problémů naše zimy přežijí. Jmenují se třeba Blue Winter nebo Hardy Hill a u daného kultivaru vždy určitě informaci o mrazuvzdornosti najdete,“ vyjmenovává Jana Bucharová.


Pozor na vodu

Stejně tak u nás bez problémů přezimuje levandule lékařská a problém s mrazy obvykle nemívá ani tymián. Mnohem víc než mráz ovšem oběma rostlinám vadí silné a dlouhé přemokření, které hrozí, když přijde obleva. Nebo když bude hodně deštivá zima. „Jedinou obranou je dostatečně propustná půda, do níž je zasadíte,“ vysvětluje Jana Bucharová a doporučuje tedy při sadbě přidat k zemině dostatek písku.


Záchrana v květináči

Za pár let možná budete moct kvůli globálnímu oteplování nechávat celou zimu v zahradě i vavřín. Zatím je ale jistější keřík nebo stromek, ze kterého pochází voňavé koření, v květináči jednoduše odnést zpátky domů. Pár stupňů pod nulou ještě přežije, ale delší dobu trvající mrazy by ho nenávratně poškodily.

A to samé platí i pro levanduli korunkatou nebo nemrazuvzdorné kultivary rozmarýnu. „Postavte je na světlé, bezmrazé místo, kde není příliš teplo,“ doplňuje odbornice. Když budou v teplém pokoji, dařit se jim nebude, protože jdou zvyklé na odpočinek v chladu, a teplo by je nutilo k vyšší aktivitě.“ Když je ale necháte pěkně odpočinout, na jaře zazáří v plné parádě.

Související články