Poradnu, kde uslyšíte nejen o bylinkovém oleji, si přehrajete TADY:
Je to kouzelné. Uprostřed zimy otevřete lahvičku, trochu ji nakapete do mísy se salátem nebo čerstvý chleba a jako byste se přenesli zpátky na dovolenou. Nebo aspoň do vlastní zahrady koncem léta, kde omamně voní bylinkový záhon.
Není to žádná věda. Stačí pár kroků a skvělý bylinkový olej podle vlastního receptu můžete vyrábět jako na běžícím pásu. A schovat si ho nejen pro sebe, ale třeba jím i obdarovávat přátele.
Nedejte šanci plísni
Aby se olej nezkazil, stačí vlastně udělat jednu jedinou věc – bylinky před nakládáním usušit. „Viděla jsem spoustu videí, kde lidé nakládají do oleje čerstvé bylinky. Vypadá to krásně, jenže právě voda v nich může začít kvasit a to sebelepší olej nezachrání,“ vysvětluje Jana Bucharová.
Proto se toho nebojte, bylinky jemně, třeba v sušičce, nebo i v mírně vyhřáté troubě, usušte, a až pak je spojte s olejem.
Jděte po kvalitě
To, že máte kvalitní bylinky, je samozřejmé. Stejnou kvalitu ale chtějte i po dalších ingrediencích, od oleje třeba po koření – můžete přidat například celý pepř nebo chilli papričky. Fantazii se meze nekladou.
V každém případě kupte co nejlepší olej. Zvlášť v případě, že pak chcete produkt používat za čerstva do salátu. „Olivový je nejvhodnější, protože se jeho chuť dobře pojí s bylinkami a když s ním dobře zacházíte, nekazí se,“ říká odbornice. To znamená držet lahvičku co nejvíc v temnu a chladu. Pak s na něm pochutnáte klidně celý rok.