Podcast o chytré domácnosti najdete TADY:

Všechno zmíněné už ale ve skutečnosti pár let není žádné sci-fi. Systémy chytré domácnosti má doma celá řada z nás. Nekupovali jste snad posledních pěti letech žádný spotřebič? Pokud ano, téměř určitě je možné ho nějakým způsobem ovládat na dálku. A přestože právě spotřebiče si možná s chytrou domácností spojujeme podvědomě nejčastěji, mnohem lépe nám poslouží při úplně jiných domácích činnostech.

Chytrá pračka?

Přes aplikaci v telefonu, případně systém chytré domácnosti v tabletu, dnes snadno zapnete pračku, sušičku, lednici uvedete do prázdninového provozu, na troubě navolíte program pro pečení, na kávovaru zase, na jakou kávu zrovna máte chuť. Včetně rodinných profilů.

„Jenže do kávovaru stejně musíte postavit hrnek a do pračky dát prádlo,“ říká Jaroslav Zeman, jednatel společnosti Somfy. „Chytré spotřebiče proto podle mě příliš nedávají smysl.“ To ale rozhodně neznamená, že je koncept chytré domácnosti nesmysl. Jen lépe funguje jinde.

Dobře propojené

Konkrétních věcí, které dnes můžete ovládat na dálku, je celá řada. Vlastně byste našli jen málo věcí v domácnosti napájených elektřinou, které to potenciálně neumožňují. Můžete si pořídit chytré topení – ať to budou hlavice radiátorů, přímotopy nebo třeba podlahové vytápění. Stejně tak můžete ovládat třeba venkovní žaluzie, garážová vrata i domovní dveře, včetně zabezpečovací techniky.

„Hlavním benefitem automatizace je ale propojení. Skutečnost, že hlavice radiátoru nemusí topit, když svítí slunce, na okně se automaticky roztáhne stínící prvek a pustí dovnitř slunce,“ popisuje Jaroslav Zeman ze společnosti Somfy.

Celý scénář

Aby ale tohle všechno fungovalo tak, jak má, je tedy potřeba jeden zastřešující systém, který vlastně sám ovládá jednotlivé prvky. Buď podle například aktuálního počasí, jako zmíněná okna, topení, klimatizaci a podobně. Nebo podle vámi nastavených scénářů, jak se jednotlivým situacím v chytré domácnosti říká.

„Já mám například scénář příjezd domů,“ vysvětluje Jaroslav Zeman. „Ten odblokuje dům, odemkne dveře, respektive otevře garáž a rovnou i rozsvítí v chodbě, pokud je to potřeba.“

Nový i starý

Chytré systémy navíc postupně zlevňují tím, jak se vyrábějí častěji a používají ve větším množství. Dnes už tedy nejde o nějakou vymoženost pro milionáře, ale něco, co ulehčí život komukoli.

„Navíc by to celé mělo fungovat bezdrátově. To samé tedy můžete použít často v novostavbě, stejně jako ve starém domě. Aniž byste museli kopat do zdí,“ dodává Jaroslav Zeman.

Související články