Podcast nejen o tréninku po padesátce si poslechněte TADY:

Dobrá zpráva je, že začít cvičit se dá opravdu v každém věku. Nezáleží na tom, v jakém jste stavu a jak pevné máte zdraví, kolik máte času nebo kvalitního vybavení. V tomto případě skutečně platí, že stačí jen chtít.

Odborníci se totiž shodují, že pro upevnění zdraví, posílení svalů i kloubů a celkové fyzické kondice nám stačí i deset minut. Chce to ale opravdu denně, nebo jen s nepatrnými výpadky. A najít si aktivitu, která vám opravdu udělá dobře a navíc vás bude bavit.

Nepřehánějte to

Když je vám -át, nemá smysl honit tepovku nebo sledovat, jak těžké závaží zvednete. Samozřejmě se tím můžete motivovat, ale později, určitě ne hned ze začátku. Začněte tím, že se poradíte se svým lékařem. Když už vám doporučil cvičení, může doporučit i konkrétní aktivitu, nebo vás alespoň varovat před tím, co byste kvůli svému zdravotnímu stavu dělat neměli.

Nebojte se chůze

Je to skvělé kardio cvičení a navíc protahuje celé tělo. Klidně se můžete rozejít po rovině, ale když budete chtít, můžete přidat i túry po horách, nebo jen po blízkém parku s několika kopečky. Myslete ale na správný pohyb.

„Ani chůze nemusí být nejlepší, pokud se neumíte hýbat správně, vysvětluje trenér. „Je to jedna z věcí, které napravujeme pomocí ideomotorického cvičení. Když se vám totiž správně nastaví chodidla a následně i záda, začnete opravdu používat tělo tak, jak byste měli.“

Zapojte i svaly

Zvlášť ve vyšším věku už byste ale neměli spoléhat na to, že kardio zachrání všechno. Už někdy po čtyřicítce totiž přichází čas na alespoň mírné posilování. Čím jsme starší, tím snáz svaly ochabnou.

A naopak čím víc s nimi cíleně pracujeme, tím lépe naše tělo „drží pohromadě“. Cíleným posilováním se pak uchráníte před řídnutím kostí i nepříjemnou únavou. A že to budou jen třeba kilové činky? Důležité je, že se s nimi potkáte pravidelně.

Stabilizujte se

Síla, stabilita, mobilita se dokonce jmenuje celý kurz, který Václav Rázl nabízí svým klientům. Zkrátka proto, že podle jeho zkušeností jsou právě toto tři základní pilíře zdravého pohybu i těla.

„Stabilita, tedy správné nastavení kloubů, nám umožňuje zvýšit sílu a také zvětšit rozsah jejich pohybu,“ vysvětluje.

Až se tedy pustíte do cvičení a je jedno, jestli to bude s fyzioterapeutem, trenérem nebo třeba podle dobrého cvičebního videa, nepouštějte všechny ty řeči o správně nastavených ramenou i pánvi jedním uchem dovnitř a druhým ven. I díky tomu, že budete pohyb provádět správně, vás spíš začne bavit. A díky tomu u něj vydržíte.

Související články