Celý podcastový rozhovor o dotacích a rekonstrukcích si přehrajte TADY:

Na první pohled se to možná zdá složité. Jenže dotační programy, které vám mohou pomoct s financováním nového domu nebo rekonstrukce toho starého, jsou v tuhle chvíli jen tři. Liší se tím, pro koho jsou určené, na co konkrétně je můžete použít i kdo je může využít. Když si ale projdete jejich základní charakteristiku, vyberete si z nich velmi snadno.

Nevěříte? Uvidíte sami po přečtení následujících řádků.

Nová zelená úsporám

Je program určený pro majitele rodinných domů, ale i podílníky v SVJ a bytových družstvech a je nejlepší pro realizaci velkých stavebních změn nebo částí nových domů, které povedou k větší úspornosti stavby. Dotaci můžete využít třeba na zateplení, fotovoltaické systémy, využití odpadní či dešťové vody, pořízení zelené střechy nebo ekologičtějšího způsobu vytápění, řízené větrání, solární ohřev vody i třeba pro vybudování přípojky pro napájení elektromobilů.

Výše dotace se odvíjí od konkrétních opatření, je to například až 950 000 Kč na zateplení, 140 000 Kč na nový kotel nebo 100 000 Kč na zelenou střechu. Peníze dostanete většinou po dokončení projektu a žádat můžete i zpětně za projekt, který byl zhotovený po 1. lednu 2021.

Nová zelená úsporám light

Jak název napovídá, jde o zjednodušenou verzi prvního programu, která je určená pro menší investice. Je určená pro majitele domů, bytů i rekreačních objetl využívaných k trvalému bydlení, kdo ji ale chce využít, musí spadat do takzvané nízkopříjmové skupiny obyvatel. Což jsou často třeba senioři.

Samotnou dotaci pak můžete využít třeba na výměnu oken (včetně instalace venkovních žaluzií) a vchodových dveří, nebo pořízení solárního ohřevu vody. Jde především o dílčí úpravy mimo věší rekonstrukci. Čerpat přitom můžete až 250 000 Kč na zateplení, až 50 000, respektive 70 000 Kč na solární ohřev vody (podle toho, jestli vyměníte i bojler) a až 5500 Kč/m2 na výměnu oken nebo vchodových dveří. Výhodu je, že peníze dostanete předem a přesně tedy víte, jakou část nákladů dotace pokryje.

Oprav dům po babičce

Je pro toho, kdo vlastní nebo spoluvlastní starší dům a plánuje jeho rekonstrukci, nesmí už ale vlastnit žádnou jinou nemovitost. Základem pro úspěšnou žádost o dotaci je v tomto případě vždy zateplení domu, můžete ho ale kombinovat s dalšími opařeními. Výše dotace pak může být až taková, jako v Nové zelené úsporám.


Čerpat můžete až 1 milion Kč na zateplení a další peníze na další úpravy, za každé dítě v rodině je pak bonus 50 000 Kč. Největší výhodou je, že peníze na rekonstrukci dostanete předem – tedy po úspěšném vyřízení žádosti o dotaci.

Související články