Nejen pokojovky
Zatímco některé pokojovky potřebují přes zimu trochu klidu, jiným udělá dobře hnojivo. Proč si ho nevyrobit z něčeho, co už stejně máte doma? Nebudete k tomu potřebovat nic než chléb a vodu. Teď v zimě se věnujete převážně pokojovkám, ale až přijde sezóna, prospěje hnojivo vyrobené z chleba i rostlinám pěstovaným venku – pivoňkám, mečíkům nebo kosatcům.

Proč chleba?
Účinek na rostliny má především droždí, bez kterého by se chléb neobešel. Obsahuje různé minerály, železo, další živiny a také stimulátory růstu. To vše společně přispívá k tvoření zelené masy, tedy: rostliny rostou, mají hodně listů a vůbec dobře prospívají.

Jak si hnojivo vyrobit
Abyste si sami mohli vyrobit zázračné hnojivo, postačí vám čerstvý, ale i sušený chléb, ať už je pšeničný nebo žitný. Dejte kousky chleba do nádoby s vodou. Pokud v ní některé lehké kusy plavou, zatižte je. Pak chléb nechte týden stát při pokojové teplotě, přeceďte tekutinu přes plátýnko, nařeďte a můžete ji začít používat.

Kam nepatří
S tímto hnojivem zacházejte opatrně, lijte ho ke kořenům a hnojte takto jen mladé rostliny, protože těm starším by roztok mohl zpomalovat růst. Na zahradě se vyhněte použití tohoto hnojiva na podzim.

Ani kvásek není k zahození
Kdo si sám peče chleba z kvásku, dobře ví, že při jeho výrobě pořád zůstává trochu materiálu bez užitku. Když ho však smícháte s vodou, můžete ho rovněž použít jako hnojivo – ne pro pokojovky, ale například pro rajčata, protože obsahuje celou řadu cenných látek jako železo, zinek, draslík, dusík, fosfor či hořčík. V kvásku je navíc celá řada mikroorganismů, které svědčí rostlinám a hlavně půdě.

zdroj: www.selbstversorger.de, www.krautundrueben.de