Epizodu podcastové poradny najdete právě TADY:

Možná to znáte od okurek jenže to samé se může stát i cuketám. Uříznete krásné plody a pak zjistíte, že chutnají hořce. V takové chvíli ruce od nich pryč. Vůbec nedoufejte, že se hořkost ztratí při tepelné úpravě nebo ji přebije nějaké výrazné koření. Tohle totiž není jen kosmetický problém a i kdybyste kvůli tomu neměli mít žádnou úrodu (což se ale nejspíš nestane), hořké cukety nikdy nejezte.

Jak se to stane?

Za hořkost cuket může látka zvaná kukurbitacin. Tenhle jed se v plodech běžně nevyskytuje. „Někdy se ale rostlina brání nějakému stresu, třeba vyschne nebo jí napadnou škůdci, vysvětluje Jana Bucharová. „Pak může tuto látku začít produkovat jako reakci na nežádoucí situaci.“

Někdy tušíte, proč mohly cukety zhořknout, když je ale pěstujete třeba na chalupě, kde nejste pořád, nemusíte si toho vůbec všimnout. Nebo zkrátka není příčina nijak zjevná. „Je zároveň pravděpodobnější, že hořké budou větší cukety. Rostlina mám jednoduše delší dobu, kdy se jí může něco nelíbit. Výjimkou ale nejsou ani hořké malé cuketky,“ dodává odbornice.

Hazard se zdravím

Co tedy kukurbitacin způsobuje? Minimálně opravdu nechutnou pachuť. „Vlastně vůbec nechápu, jak je někdo dokáže pozřít,“ podivuje se Jana Bucharová. Pokud ale sníte větší množství, třeba čtvrtinu cukety, můžou vás čekat velmi nepříjemné zažívací obtíže, průjem a zvracení.

A pokud je cuketa opravdu hodně hořká, může vás i jedna v některých případech opravdu zabít. Proto pokud by se vám někdy stalo, že hořkou cuketu opravdu sníte, na nic nečekejte a vyražte do nemocnice.

Raději ochutnejte

Pouhým okem hořké cukety nijak nepoznáte a rozhodně nechcete zjistit, že jste z ní upekli třeba nádivku nebo uvařili polévku. „Přitom je to úplně jednoduché. Z cukety odřízněte tenký plátek a položte si ho na jazyk. Pokud bude chutnat hořce, cuketu bez milosti vyplivněte a celou vyhoďte.“ Tak se stoprocentně vyhnete nepříjemným zdravotním potížím. A nic nebrání tomu, hodit cukety do kompostu – alespoň vám pohnojí ty, které vypěstujete napřesrok.

Související články