Zadarmo po celý rok

Mulč můžete dávat nejen k jahodám, ale třeba i pod ovocné stromy, kde pomůže držet vláhu. Skvělé je, že mulč, o kterém je řeč, máte na své zahradě k dispozici vlastně pořád, stačí jen vědět, kdy a jak ho můžete použít, a vaše pěstování nebude mít chybu.

Pokud se chcete dozvědět o mulčování více, poslechněte si náš podcast:

Posekaná tráva

Jako první – organický mulč - vás určitě napadne posekaná tráva, což je správně. Jen na ni jděte trpělivě a nechte ji nejdřív trochu vychladnout, tedy nechte ji ležet na zahradě, dokud neoschne. Dokud je totiž vlhká a čerstvě posečená, vydává hodně tepla. To se může hodit do kompostu, ale kdybyste ji nasypali přímo k zelenině nebo jahodám, tak je tímto teplem spálíte.

Shrabané listí

Dalším skvělým materiálem pro mulč je shrabané listí. I s listím je lepší si dát trochu práce a než jej nasypete k rostlinám, nadrťte je nebo jej přejeďte sekačkou na trávu. Když na ní budete mít připevněnou odpadní nádobu, můžete nadrcené listí pohodlně sypat rovnou na záhony.

Piliny, hobliny a třísky

Pokud často kutíte v dílně, jistě máte spoustu pilin, hoblin a třísek – nevyhazujte je! Místo toho je nasypte k jahodám, zelenině, květinám – zkrátka tam, kde chcete zabránit růstu plevele, kde chcete zadržovat pro rostliny vláhu a ochlazovat půdu.

Štěpka ano, ale pozor!

Ale co v zimě? I tehdy budete mít po ruce skvělý materiál: štěpku! Až prořežete stromy a keře, jednoduše vhoďte větvičky do štěpkovače a mulč je na světě. Ale pozor, i se štěpkou je třeba zacházet s rozvahou. „Štěpka je hodně užitečným materiálem pro mulčování, ale ne k zelenině,“ varuje Jana Bucharová, vaše oblíbená autorka. Proč tomu tak je a co s tím, se od ní dozvíte výše v podcastu iReceptář do ucha.

Papír

Tento poslední materiál je dostupný celoročně, zadarmo a přesto funguje skvěle: papír! Tedy noviny nebo karton, přičemž karton neodletí tak snadno jako denní tisk.

…a další

Použít se dají i nasbírané kamínky, jenže ty se na slunci zahřejí tak, že by některým rostlinám mohly uškodit. Špatná není ani sláma – ovšem jen pokud ji máte zdarma a nemusíte ji kupovat od zemědělců.

A jak správně mulčovat?

Hlavně zbytečně nešetřit! Mulč nastelte ve vrstvě cca 7 cm silné, žádné pocukrování po povrchu, protože jen tak udělá mulč to, co po něm chcete: bude izolovat, držet v půdě vláhu a potlačí růst plevele.

Související články

Zdroje: zahradaproradost.cz, poradte.cz