Podcast nejen o sousedských sporech si poslechněte TADY:
Rozhrabané záhony, spadaná jablka na vedlejším pozemku, rozdováděné děti, ale i nezdravení nebo sporná území. Sousedské spory jsou velké téma. A i když se někdy mohou zdát nepřekonatelné, většinou je lze vyřešit k oboustranné spokojenosti. Třeba tím, že se přímo během sporu zkusíte chovat podle doporučení odborníka.
Uznejte chybu
Provedli jste něco vy, vaše děti nebo třeba domácí mazlíček? Nebo třeba jen listí, které padá z vašeho stromu a je ho opravdu hromada? Nehledejte příčiny jinde a zkrátka uznejte chybu. „Omluvte se a nabídněte, že co třeba vyhrabal nezbedný pes, to nejlépe znova zasadíte,“ říká odborník. Upřímná omluva dost často dokáže zázraky.
Zjistěte, co se stalo
Přichází rozčilený, křičící, brunátný soused? Buďte v klidu. Nezlehčujte situaci, ale snažte se zkrátka s co největším respektem zjistit, co se stalo. „Zkuste říct třeba: Poslouchám vás, hovořte,“ navrhuje Daniel Šmíd. Když se to nepodaří hned, zkuste třeba počkat do dalšího dne. Třeba se situace uklidní sama a snáz odhalíte, k jakému problému došlo.
Přijměte omluvu
Jste na druhé straně sporu? Pak je na vás stejně nelehká úloha. Přijmout omluvu. I když můžete mít pocit, že jste na konci. „Počítejte s tím, že je upřímná, protože proč by se jinak ten druhý chodil omluvit, a omluvu přijměte. Je to taková společenská povinnost,“ říká odborník. Připomíná taky, že prominutí by mělo být trvalé, i když to někdy může být náročná disciplína.
Buďte smírní
To je rada, která platí univerzálně. Jak pro toho, kdo se provinil, tak pro poškozeného. Snažte se vždy ze všech sil řešit spor v co největším klidu. „Pokuste se navázat lidský rozhovor a počítejte s tím, že na druhé straně je zase jenom člověk,“ připomíná Daniel Šmíd. To samozřejmě znamená, že na vás vůbec nemusí reagovat stejně klidně. Zároveň to ale dává určitou šanci, že když vydržíte být klidní a korektní, možná ho takzvaně přetáhnete na svou stranu. A třeba i zprvu rozčilený soused bude ochotný všechno vyřešit v klidu.
Zachovejte úroveň
Nemusí to tak samozřejmě dopadnout. Ani přes veškerou snahu někdy zkrátka souseda nepřesvědčíte, že je lepší domluvit se v klidu. I pak ale odborník doporučuje nerezignovat a zachovat úroveň. „Nevolte hrubá slova, ani když to dělá ten druhý, nevyhrožujte, zkrátka neporušujte pravidla dobrých mezilidských vztahů,“ říká.
Nebojte se pomoci
Zvlášť, pokud bydlíte ve městě a na vesnici, nebo do osady jen dojíždíte, můžete mít někdy pocit, že je přece důležité všechno urovnat sami. A pokud se to nepovede, tak zkrátka všechno nějak zahladit, nebo zapomenout. Důležité je ale uvědomit si, že v tomto případě, pokud se vám děje opravdu velké bezpráví a není možné ho řešit rozumně, je v pořádku obrátit se na oficiální instituce. Nebo třeba ve chvíli, kdy dojde k fyzickému napadení. „Pokud vám někdo skutečně škodí, nechte zasáhnout úřady,“ doporučuje i odborník. A že se pak budou další sousedé ptát? Třeba to bude příležitost, jak jim v klidu vysvětlit, co se vlastně stalo.