Celou podcastovou poradnu si poslechněte TADY:

Myslíte na ně při každém pohledu z okna. I když večer usínáte. Jaké nové cestičky necháte během letošního zahradnického odpočinku vzniknout. Kde budou lemovat záhony a kudy se povinou kolem pergoly.

Toužíte po cestičkách, které do zahrady hned zapadnou. Nechcete nic kopat, ale mít možnost rychle a bez velké práce změnit trasu podle potřeby. Vůbec to není nemožné. Naopak, jde o nejsnazší způsob, jak cestičku vytvořit a později podle libosti zase zrušit. Navíc s čistě přírodními materiály a minimem nákladů.

Vysypat nestačí

Objednat si valník písku nebo štěrku a pak jen sypat a sypat. Může se to zdát snadné a právě proto řada z nás v zahradě praktikuje přesně tento postup. Příroda ale pokaždé časem vyhraje.

„I kdybyste vysypali vrstvu štěku silnou pět centimetrů, pomůže to jen dočasně,“ říká v našem podcastu odbornice na zahradní témata časopisu Receptář Jana Bucharová. Plevel prorostlý štěrkem se pak navíc obtížně odstraňuje. A i když s pískem to jde lépe, výsledek je stejný – zničená cestička.

Nepustit ho dál

Můžete samozřejmě založit pevné cestičky. Tedy vyhloubit trasu nebo místa pro jednotlivé šlapáky až do padesáti centimetrů, vysypat je pískem a dovnitř pak uložit kameny, dlažbu nebo jiný materiál, po němž plánujete chodit.

„Podle mě je ale šikovnější mít možnost cestičky změnit, což jde u těchto trvalých jen obtížně,“ vysvětluje Jana Bucharová. Důležité je tedy zbavit se plevele, který jinak dělá v cestičkách během pár měsíců nepříjemnou paseku.

Přikrýt a posypat

Jednoduchou cestičku, která se plevelem jen tak přerůst nenechá, přitom vytvoříte ve dvou krocích. „Nejprve zabraňte plevelu v růstu,“ říká odbornice. „Vybrané místo přikryjte, můžete použít karton, ale klidně i netkanou textilii, která se, na rozdíl od záhonů, na cestičky hodí docela dobře.“

Samotnou cestu pak vysypte měkkým materiálem. „Zvolit můžete zase štěrk, ten se ale bude snadno dostávat do okolních záhonů nebo trávníku a musíte počítat i s tím, že se trochu zadupe do země,“ upozorňuje Jana Bucharová.

Jako lepší proto doporučuje štěpku, která se sice časem rozloží, ale nebude nikde překážet a umožňuje i snadné obnovení. A až se za rok nebo dva rozhodnete cestu zase změnit? Bude pryč raz dva a bez kopání.

Související články