Možná jste měli v plánu sníst je jen tak, možná trochu posolená, možná v salátu s prvními lístky, které už vám vyrostly za oknem. Jenže když je přinesete domů a poprvé ochutnáte… nic. Nemají zase vůbec žádnou chuť. Dají se vůbec v supermarketu koupit i začátkem jara rajčata, která budou dobrá?

„Když utrhnete zelené rajče, tak sice zčervená, ale už nikdy nedojde v chuti ani nutričních vlastnostech,“ vysvětluje pěstitel rajčat Lukáš Rázl. Nejjednodušší odpovědí proto je, kupovat rajčata v sezoně a nebo od českých dodavatelů. Jenže když takové zrovna není v nabídce? Jak jinak vybrat a kterým se vyhnout?

Pohodlně zabalená

Popadnout vaničku nebo kelímek rajčat, zběžně je prohlédnout, možná i zespoda, a rovnou zamířit k dalším nákupům je pohodlné, ale ne vždycky se to vyplatí. Mnohem lepší je totiž moct si při výběru na rajče sáhnout, pomačkat ho a důkladně si ho prohlédnout. Pokud tedy chcete mít šanci, že vám bude chutnat.

Pevné raději ne

Existují druhy rajčat, které mají hodně pevnou slupku, třeba velká, masitá rajčata, která se často hodí na grilování. Většina odrůd, které koupíte v supermarketu, ale taková být vlastně nemá. Jde o běžná rajčata, která k nám ale jedou hodně dlouhou dobu. Proto se sbírají často ještě zelená a dozrávají cestou. Navíc se někdy i speciálně chemicky ošetřují tak, aby neměkla příliš rychle.

Zkuste si proto ve chvíli, kdy rajčata vybíráte, jedno trošku pomačkat. Když bude alespoň trochu poddajné, máte větší šance, že bude i dobré. A vyhněte se i rajčatům s výrazně měkkými místy. Taková se velmi rychle začnou kazit.

Bez typické vůně

Když už budete mít rajče v ruce, přičichněte si k němu. Mělo by vonět sladce a zároveň zemitě. Zkrátka typickou rajčatovou vůní. Jestli nic podobného necítíte, dejte od něj rovnou ruce pryč.

Skvrnka tady nebo tam

Na zahradě je běžné sklidit rajče, které nemá úplně jednolitou barvu. V oddělení zeleniny ale takové neberte. Zvláštní pozor si pak dejte na všechny tmavší skvrnky, flíčky, ale i prohlubně nebo rovnou porušenou slupku. To všechno mohou být znaky, že se rajče začíná kazit nebo rovnou plesnivět. A takové rozhodně nekupujte.

Související články