Poradnu našeho podcastu si pusťte TADY:
Co kdybychom vám řekli, že materiál, kterým zamulčujete záhony, tedy vyplníte mezery mezi sazeničkami, nemá zdaleka jen okrasnou funkci. Zabraňuje růstu plevele, usnadňuje pohyb po záhoně a v některých případech sklizeň, a nad to všechno umí i hnojit. Tedy v některých případech.
Štěpka
Hodí se do trvalkových záhonů nebo pod stromy. V zeleninovém záhonu ale může napáchat spíš škody, protože krátkodobě půdu okyseluje. Dokáže ale dobře bránit zaplevelení a tvoří dobrou izolaci – v létě se půda nepřehřeje a v zimě tolik nepromrzne.
Kůra
Velmi často používaný materiál mulče, protože zkrátka vypadá moc pěkně. Má velmi podobné vlastnosti a tím pádem i využití jako štěpka. A stejně jako tu ji musíte vždy jednou za pár let doplnit.
Sláma
Možná ji znáte jen jako materiál na podložení jahodiště, protože pak nesklízíte jahody obalené hlínou. Dobře se ale hodí i do pařenišť nebo na další zeleninové záhony. Brání půdu před přehřátím a rostliny před uhníváním.
Posekaná tráva
Je z ní sice největší nepořádek, pokud třeba nemáte vyvýšený záhon nebo pořádnou obrubu. Pro zeleninové záhony je to ale nejlepší volba. Tráva je snadno dostupná, zároveň se rychle rozkládá a záhon díky tomu prohřeje a zároveň pohnojí, takže přispěje k dobré úrodě. Dejte jen pozor, aby vrstva nebyla příliš silná a tráva nezačala hnít.
Štěrk a kamínky
Štěrkové záhony jsou v posledních letech velký hit. Ale zatímco všechny výše zmíněné materiály půdu pod sebou prohřívají, jakýkoli druh kamene ji ochladí. A v létě, když je velké horko, mohou naopak kameny půdu pod sebou až přehřívat. Hodí se tedy kolem rostlin, kterým nevadí velké teplotní výkyvy, a větší sucho, než pokud by byly zamulčované třeba štěpkou.