Víte, že existuje jednoduchý test, podle kterého odhalíte, jaký máte druh půdy? A je vyvýšený záhon dobrý nápad i pro toho, koho trápí sucho? Poslechněte si, co k tomu říká naše odbornice Jana Bucharová v poradně podcastu iReceptář do ucha. V této poradně se také dozvíte, které růže se nemusejí prořezávat a jestli je potřeba hnojit ovocné stromy a keře.
Jak poznáte, že máte na zahradě jílovitou půdu
Vedle pH půdy je potřeba znát i její typ. Jílovitá půda obsahuje alespoň 45 % jílu a méně než 40 % písku. Poznáme ji při rytí - zamokra se těžko zpracovává, je mazlavá, lepí se na rýč. Za sucha tvoří tvrdé hroudy, které je potřeba rozbít. Tento druh půdy dobře zadržuje vodu a živiny, ale špatně je propouští dál, takže z nich rostliny nemají užitek, protože jejich kořenový systém se k vodě ani živinám nedostane.
Půdu vylepší drenáž, provzdušnění a odlehčení
Jílovitá půda je hutná, takže jí prospěje drenáž, provzdušnění a odlehčení. Jak na to? Její struktura se zlepší, když do ní přidáme písek, keramzit, perlit, drobný štěrk, ale třeba i popel. Vhodný je lehký materiál jako listí, suchá posečená tráva nebo piliny. A v každém případě bude rostlinám tak jako jinde prospívat mulčování.
Další možností, jak zkvalitnit jílovitou půdu nejen na jaře, je zelené hnojení. Do půdy vysejte například hořčici, pohanku, svazenku, jetel, kostival či různé luskoviny, které rychle rostou, takže je už za dva měsíce můžete posekat a zapravit do půdy - dřív, než stačí vykvést. Celý proces vylepšování jílovité půdy může trvat i několik let, než se půda změní.
Jaké rostliny jsou vhodné pro jílovitou půdu?
Třeba takové brambory, ale i květák, kedlubny či kapusta v jílovité půdě budou prospívat. Z okrasných květin můžete do jílu zasadit čemeřici, bohyšku, vlčí bob, máky, kopretiny nebo denivku. Ze stromů nebude jílovitá půda vadit akátu, snese ji javor babyka i klenlíska, kalina, hloh, dřín či rakytník.
Které rostliny budou v jílovité půdě trpět?
Všechny takové, které vyžadují lehkou, vzdušnou půdu. To znamená všechny suchomilné rostliny či kaktusy - stojící voda by u nich způsobila hnití kořenů. Jílovitá půda nedělá dobře ani levanduli ani růžím a jelikož bývá spíš zásaditá, nebudou v ní prospívat ani borůvky.
Jak zařídit, aby se i v jílovité půdě dařilo hortenziím?
Jílovitá půda ohrožuje kořeny hortenzií - mají pak tendenci uhnívat. Abyste tomu zabránili, přidejte do půdy kompost, listovku, dobře uzrálý hnůj, abyste zlepšili drenáž a zabránili vzniku rybníčků stojící vody. Tento krok je dobré udělat ještě před tím, než si hortenzii koupíte a zasadíte. Hortenzie hnojte specializovaným hnojivem, nepřehánějte to s dusíkatými hnojivy, která by podporovala růst listů na úkor kvetení. S dobrou péčí se tedy i na jílovité půdě může hortenziím podařit vykvést do jejich plné krásy.