Novou epizodu podcastu iReceptář do ucha, kde se dozvíte, co se jedlo a pilo v dobách první republiky, si poslechněte přímo TADY:

Většina z nás má dnes s pitím kávy spojený určitý rituál. Chvilka zastavení v běžném denním provozu, možná popovídání s kolegyní nebo sousedkou, dobití baterek v náročném programu. Nejen za první republiky ovšem káva často nahrazovala celé denní jídlo. Byla ovšem trochu jiná, než si dáváme dnes.

Jednu kávu ke snídani

Kdo četl knihu Šikmý kostel od Karin Lednické, asi mu neuniklo, že havířům ke snídani jejich ženy připravují meltu. Někdy s mlékem, jindy samotnou, obvykle ještě s krajícem chleba, jeden z hlavních hrdinů k ní dokonce přikusuje nakládané okurky pro štěstí.

„Právě tak se káva za první republiky používala. Fungovala jako plnohodnotné jídlo a protože šlo nejčastěji o kávovou náhražku, dostávaly ji, většinou s mlékem i děti,“ popisuje odbornice na kuchyni první republiky, Kristina Šemberová. Tehdy vlastně šlo o nejlevnější teplé jídlo a nahrazovala, nebo tvořila hlavní část snídaně nebo večeře.

Z pampelišek i žita

I když se to právě během dvacátých let minulého století začalo měnit, v chudších domácnostech bývala nejčastěji na stole právě náhražková káva. Vyráběla se z běžně dostupných surovin a tak jste mohli pít kávu z kořene pampelišky, žaludovou, z praženého žita, sladovou nebo cikorku, tedy kávovou náhražku z kořene čekanky.

Pod názvem melta se pak dodnes schovává patentovaná směs náhražkových káv, kterou stále běžně koupíte v obchodě. A můžete si ji vychutnat třeba ve chvíli, kdy chcete množství opravdové kávy omezit, nebo vám nedělá dobře kofein.

S mlékem nebo bez?

V bohatších domácnostech, při výjimečných příležitostech, například návštěvách a oslavách, případně v cukrárnách a kavárnách se pak samozřejmě podávala pravá káva. Tu si ostatně dámy z lepší společnosti mohly nově koupit i ve specializovaných obchodech s kávou a čajem. Ještě v 19. století se totiž zrna kupovala čerstvá a pražila se až přímo doma.

Do kaváren tehdy chodili především pánové, četli denní tisk a debatovali na nejrůznější témata. Dámy mířily do cukráren, kde se scházely u dortíku s přítelkyněmi. Kávu si ale dávali všichni. „Hosté si tehdy mohli objednat espresso, kávu melange, tedy s teplým mlékem a mléčnou pěnou, nebo jednoduše s mlékem,“ vypočítává Kristina Šemberová. Káva se ve většině případů připravovala filtrovaná a k ní patřilo sladké pečivo nebo cukrářský kousek. Jak to ostatně často máme i dnes.

Související články