Třeba jste o tom ještě nikdy nepřemýšleli, možná pomalu uvažujete, jak byste měli a chtěli jednou rozdělit svůj majetek. Zvažujete, co si kdo zaslouží, nebo co by komu udělalo radost. Kdo by se lépe postaral o byt, kdo zvládne práci na chalupě nebo bude dál pěstovat rodinný sad.
A třeba si říkáte, že je zbytečné to řešit, ať si jednou děti všechno rozdělí samy. Podle notářky to ale není dobrý nápad. Radí nic neodkládat a s řešením dědictví začít hned, jakmile máte nějaký majetek.
Všem podle zákona
Pokud nemáte třeba víc nemovitostí, tedy pozemky a domy včetně třeba chatky někde u řeky a zároveň nemáte žádné potíže v rodině, možná to pro vás bude úplně jednoduché. Pokud jste totiž spokojení s tím, jak dědictví rozdělí zákon, závěť teoreticky sepisovat nemusíte. „Polovinu pak, pokud jste sezdaní, dostane zákonný partner, o druhou polovinu vašeho výlučného jmění a společný majetek se podělí s vašimi dětmi, případně zase s jejich potomky,“ vysvětluje Tereza Kubišová.
Na nikoho jiného ale zákon nepamatuje a pokud chcete, aby si chatku nechala sestřenice, jejíž rodiče jste sice kdysi vyplatili, ale léta se o ni stará a jezdí na ni mnohem častěji, měla by smůlu.
Co říká závěť
Co vlastně? To, jak a komu chcete majetek rozdělit, pokud nemá úplně respektovat správnou dědickou posloupnost. Třeba které dítě dostane byt a které chalupu. Nebo komu připadnou šperky po babičce. Nebo i to, že se má z dědictví úplně vynechat manželka, jak to známe z filmů.
„Určitě se ujistěte, že v závěti zmíníte veškerý majetek,“ zdůrazňuje notářka. „Protože ten, který se v ní neobjeví, dostanou podle práva zákonní dědicové.“ Zároveň doporučuje sepsat závěť hned ve chvíli, kdy nějaký významnější majetek nabydete. „Nikdy nevíte, co život přinese. A dokud máte dobré vztahy v rodině, je lepší říct, že to po vaší smrti bude tak a tak.“
Notář jako poradce
Jak by to vlastně mělo celé probíhat? Tereza Kubišová rozhodně doporučuje sepsat závěť s notářem. Ten vám totiž dokáže poradit nejen s úředními formalitami, ale i s případnými zákrutami dědického práva.
Také vás nenechá do závěti napsat něco, co by se po vaší smrti mohlo ukázat jako neplatné, a probere s vámi všechny vaše možnosti. Může přidat i doporučení k řešení některých situací, protože je dost dobře možné, že už je s jinými klienty prožil ze všech možných stran.
Navíc závěť sepsaná takzvaně „veřejnou listinou“ právě v notářské kanceláři je úředně nejspolehlivější a podle zákona „nejsilnější“. Budete si jistí, že je platná, originál se uloží právě u notáře a nikdo ji nebude složitě hledat po šuplících ani jinde, protože se po vaší smrti přesouvá přímo na soud.
A kdybyste si náhodou za pár let její znění rozmysleli nebo si pořídili třeba dům na Maltě? Vždycky můžete sepsat novou, která začne platit místo té původní.