Epizodu podcastu nejen o křížení rostin najdete TADY:

Zkušení pěstitelé tohle dobře vědí. Jenže možná s pěstováním dýní teprve začínáte. Nebo jste se zatím drželi jedné odrůdy a protože vám to jde, rádi byste se pustili do dalších.

Jenže by se vám pak snadno mohlo stát, že vám na jedné rostlině vyroste dýně úplně odjinud. Nebo dokonce „nová odrůda“. Bohužel s nejistým výsledkem, jestli bude vůbec dobrá. A už vůbec ne, pokud jste si z vlastních dýní chtěli schovat semínka.

Leť semínko, leť

Proč je to problém? Dýně, stejně jako tykve, cukety nebo okurky, patří mezi takzvaně cizosprašné rostliny. To znamená, že pokud to jde, opylují své květy nejraději pylem z jiné rostliny. „Navíc ho často přenáší nejen vítr, ale i hmyz, který s ním dokáže doletět pěkně daleko,“ upozorňuje Jana Bucharová.

Daleko od sebe

Tahle skutečnost rozhodně neznamená, že byste si museli vybrat jediný druh dýně, nebo cukety, a toho se už navždy držet. Nebo alespoň letos. Jen byste měli volit pečlivě. Kdo má opravdu velký pozemek, pomůže mu dýně jednoduše oddělit. „Prostorová izolace vyžaduje alespoň dvě stě metrů, někdy i víc,“ vypočítává odbornice. „Druhou variantou je izolace časová. To znamená, že si vyberete odrůdy, z nichž jedna pokvete výrazně dřív, než druhá. Díky tomu se nestihnou zkřížit.“

Ruční práce

Máte malou zahradu a stejně vás láká pěstování více odrůd dýní, které pokvetou současně? Vyzkoušejte jiné odrůdy v jiných letech. Anebo se spolehněte na klasickou ruční práci.

„Tyhle metody se používají dlouho a jsou docela spolehlivé, jen to samozřejmě vyžaduje docela dost úsilí,“ říká Jana Bucharová. „Semenáři obvykle postupují tak, že obalí květy do sáčků a opylují je pak ručně, štětečkem.“ Takže jestli máte čas a chuť věnovat se zrovna takové mravenčí – nebo spíš včelí a čmeláčí – práci, můžete mít odrůd dýní kolik jen chcete. I na malé zahrádce.

Související články