Podcast iReceptář do ucha si poslechněte tady:

Proč ptáky v zahradě potřebujeme?

Ptáci v zahradě nejsou jen hezkou podívanou, ale jsou i její velmi důležitou součástí – když k vám budou rádi létat, když se u vás na zahradě dokonce zahnízdí, pomohou vám v boji proti škůdcům. Důležité je, aby měli tyto tři věci zajištěné: vodu, potravu a bezpečí.

Pozor na kočky

Krmítko je nutné zavěsit nebo připevnit tak, aby se k němu nedostaly kočky. Nebo aby se na krmítko pro malé ptáky nedostali ti velcí, kteří by menším vše vyzobali. Umístěte krmítko tak, aby z něj ptáci měli rozhled a mohli včas před případnými predátory uletět.

Proč je samonásypné krmítko lepší

Tam, kde se srocuje větší množství ptáků, pak stačí jeden nemocný, který pak prostřednictvím svého trusu může nakazit všechny ostatní. Proto jsou lepší krmítka, která mají co nejmenší plochu, na které ptáci mohou stát. Navíc je krmivo lépe chráněné před deštěm, protože ho vypadne vždy jen malé množství.

Mnoho variant

Nejjednodušší krmítka vám při výrobě zaberou 5 minut – stačí do nich vsunout tyčky jako bidýlka, naplnit a zavěsit. Pro vytváření otvorů budete potřebovat nůž na koberce nebo skalpel, ale skvělá je i práce s horkem, tedy tavení děr pomocí páječky nebo nahřáté kovové tyčky či hřebíku – jen ho držte v chňapce.

Nelíbí se vám PET lahve? V tomto videu (Nadine Baut/YouTube) uvidíte, že se dají šikovně zakrýt přírodním materiálem.

Zdroj: Youtube

Pozor na chybu, ať ptákům neublížíte

PET lahve jsou při výrobě oblíbené, protože nic nestojí a dobře se s nimi pracuje. Ovšem jakýkoliv řez do lahve vyrobí ostrou hranu, o kterou se ptáci mohou ošklivě zranit. Proto všechny řezné hrany oblepte silnější izolepou nebo leukoplastí.

zdroj: zivazahrada.cz, thespruce.com