Levandule miluje slunce a tedy teplé, světlé stanoviště. Můžete jí věnovat samostatný záhon, pěstovat ji v květináči, ale také ji můžete nakombinovat s ostatními trvalkami, ať už jsou okrasné, nebo jedlé.

Sázejte pohromadě rostliny, které mají podobné nároky na slunce, vodu a typ půdy. Pokud zůstaneme u voňavých a zároveň léčivých bylinek, spolu s levandulí můžete směle pěstovat rozmarýn, saturejku, tymián, oregano nebo svatolinu – všechny tyto voňavé bylinky chtějí hodně slunce, vystačí si s minimem vody a všem vyhovuje převážně neutrální či mírně zásaditá půda.

Zimu přežijí jen některé druhy levandule

„Levandule existují desítky druhů, ale jen dva z nich přežijí naše zimy,“ říká kurátor Petr Hanzelka. Většina druhů levandule roste v horkém podnebí Středomoří a je jen málo druhů, které zvládnou jak suché horké léto, tak chladné zimy. Je to mrazuvzdorná levandule lékařská (Lavandula angustifolia) a levandule prostřední (Lavandula x intermedia).

Co levandule potřebuje

Kromě slunného stanoviště potřebuje prospustnou, lehkou půdu, naopak nemá ráda zamokření, přílišnou vlhkost a kyselou půdu. Od posledně jmenované vám může pomoci jednoduchý trik – stačí namlít vaječné skořápky, promísit je se zeminou a přihrnout k rostlinám. Vaječné skořápky totiž obsahují vápník, ale i další důležité prvky jako hořčík a fosfor. Díky nim bude vaše levandule nejen krásně růst, ale budete mít keříky obsypané voňavými fialovými květy.

Související články

Zdroje: www.homesandgardens.com, pflanzentanzen.de