Podcastový rozhovor o levanduli najdete přímo TADY:

Možná ji máte nejen na zahradě, ale taky u postele. Malý vonný polštářek, který vám pomáhá usnout. Jenže to zdaleka není jediná situace, kdy můžete sílu levandule zkusit na vlastním těle. Způsobů, jak s ní pracovat, je celá řada.

Od zmíněné sušené, přes esenciální olej, po „úplně obyčejné“ vaření či pečení. I když ji přidáte do bábovky, dodá vám část svých léčivých schopností. A zkusili jste už někdy pít levandulový nálev? „Dvě lžičky sušené levandule dejte do půl litru horké vody a pijte nejlépe každý den. Zlepšíte si kognitivní funkce, soustředěnost i kreativitu,“ doporučuje naturopatka. Nebo její sílu zkuste v následujících situacích.

Spokojené břicho

Nedělní oběd u tchyně se spoustou masa a tuku. Nebo třeba rodinná oslava, kde jste se zkrátka najedli víc, než jste měli. Teď je vám těžko od žaludku, možná vás i začalo bolet břicho.

„Levandule dokáže skvěle čistit mikrobiom a klidnit trávení. Nebojte se udělat si po podobné události nálev nebo kápnout do vody pár kapek esenciálního oleje. Rychle se vám uleví,“ radí naturopatka.

Klidný dech

Protivná rýma, ucpaný nos. Nejen v zimě, ale klidně i uprostřed horkého léta. I v tom případě vezměte levanduli na pomoc – umí totiž dobře uvolnit dýchací cesty a pomáhá v boji se zánětem.

Podle odborníků dokonce funguje nejen při rýmě, ale taky tlumí projevy alergií, protože obecně čistí a také snižuje otoky. Tedy i ty v nose. Sušenou levanduli můžete v tu chvíli pít, napařovat se s ní nebo zkusit pár kapek esenciálního oleje ve zvlhčovači vzduchu či aromalampě.

Šťastné hormony

Jedním slovem smolný den. Nic se nedaří, autobusák vám zavře před nosem, prší a deštní jako na potvoru zůstal doma, sousedka si na vás vyleje vztek. Nebo musíte trávit den s nesnesitelným kolegou. Levadule pomůže i v takové chvíli.

Dokáže totiž uvolnit, nevodit pohodu a v mozku spouští procesy, díky nimž se tvoří hormony štěstí, dopamin a serotonin. Nakapejte si trochu oleje na zápěstí, nebo si jen přivoňte k pořádnému svazku. Hlava hned najede na spokojenější vlnu.

Související články