Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:


Lopuch větší, lopuch menší a lopuch plstnatý. Když se touhle dobou rozhlédnete po zarostlé louce, poli nebo dokonce úplně zanedbané zarostlé skládce, nejspíš jich tam najdete růst celou řádku. Všechny mají veliké listy, z nichž si děti rády dělají „deštníky“. Taky s oblibou sbírají plstnaté kuličky lopuchů a házejí je po sobě, protože se drobnými háčky zachytí a jen tak nepustí. Ostatně právě tyhle kuličky prý vedly k vynálezu suchého zipu.

Tohle ale nejsou žádné obyčejné bodláky, jak se jim někdy nesprávně říká, ale pěkně účinné léčivky. A to platí pro všechny tři druhy lopuchů, které se běžně vyskytují nejen u nás, ale po celé Evropě, Spojených státech i v severních částech Asie.

Lopuch nebo gobo

V Japonsku se lopuch, kterému tady říkají gobo, dokonce používá jako zelenina, a když si zajdete na večeři do japonské restaurace, dost možná se nakládaný objeví i na vašem talíři. Čerstvý proto občas objevíte v asijských obchodech s potravinami. Pamatujte si ale, že by se měl spotřebovat nejlépe v den nákupu. I v lednici totiž rychle měkne.

Mocný kořen

Léčivá je celá rostlina. Lopuch obsahuje vysoké množství inulinu a je tedy účinný ve zmírňování příznaků cukrovky. Má ale taky silné močopudné účinky, odmašťuje vlasy a napomáhá jejich růstu, je silně protizánětlivý. Pomáhá hojit nejen vnitřní záněty, včetně třeba bolesti v krku, ale i rány na kůži a je prý účinný i při jiných kožních problémech, včetně atopického ekzému. Listy mají největší sílu právě teď, v červenci a srpnu. Suší se a pak pomáhají například s hojením ran.

Mnohem účinnější je ale lopuchový kořen. Na rozdíl od listů se sbírá nejčastěji před kvetením v průběhu března a dubna, a dobývat by se měly kořeny v prvním roce růstu téhle dvouletky. Později totiž zdřevnatí. Ono dobývání vůbec není přehnané. Dostat lopuch ze země opravdu není žádná legrace. Kdo se do toho ale pustí, užije si naplno jeho zdraví prospěšné účinky.

Sirup z lopuchu

Lopuchový sirup má nejen téměř zázračné účinky na zdraví, ale navíc je nesmírně chutný. Smíchejte ho s perlivou vodou a popíjejte jen tak, anebo ho použijte do letního koktejlu třeba s proseccem.

Jak na něj? Kořen lopuchu očistěte a nakrájejte na tenčí kolečka. Stejně tak očistěte a nakrájejte na podobně silná kolečka asi 5 cm velký kousek čerstvého zázvoru. Dejte do hrnce spolu se 2 hvězdičkami badyánu, 250 ml vody a 250 g cukru. Přiveďte jen k pomalému varu a nechte lehounce probublávat asi 30 minut. Sceďte a pak přelijte do lahviček. Sirup buď zavařte nebo skladujte v chladničce.

Související články

Zdroje: prirodnilekarna.cz, vitalia.cz