Potrava nejen pro bource
Na světě se dnes přes 10 milionů lidí stará o housenky bource morušového, jelikož produkují zámotky, ze kterých později vzniká hedvábí. Lidé bource chovají už přes dva tisíce let a stejně dlouho pěstují i morušovníky, jejichž listy housenky tohoto potravního specialisty požírají. Na našem území se právě pro chov bource vysazovaly moruše už v 17. století, ať už to byla varianta tmavá (Morus nigra) nebo bílá (Morus alba).
Co moruše potřebuje
Tento strom potřebuje podmínky podobné těm v zemích svého původu – mírné zimy (s mrazy do maximálně -15 °C), jinak poměrně teplo, propustnou a dobře zavlaženou půdu. Má rád slunce, před kterým však chrání vše ostatní – jeho husté listoví poskytuje dobrý stín. Morušovníky žijí a plodí velmi dlouho, třeba i 100 let.
Moruše se vysazuje na podzim nebo zjara, kdy už nehrozí mrazy. Zpočátku je třeba ji dobře zalévat, později si svými kořeny zajistí vodu dobře sama. Sází se do jámy 2x hlubší než je výška kořenového balu. Do jámy je vhodné nasypat kompost smíchaný s pískem. Prořezává se na konci zimy, aby získala požadovaný tvar. A ta nejlepší zpráva pro zahradníky: morušovníky nejsou náchylné k chorobám ani škůdcům.
Až zaplodí, nebudte vědět, co dřív
Jakmile začne moruše plodit – nejčastěji v průběhu července – je třeba ji ihned zpracovat. Dá se zavařit jako kompot nebo džem, ideálně v kombinaci s jiným, chuťově výrazným a méně sladkým ovocem. Dá se ovšem také sušit a jíst jen tak, nebo usušené plody namlít na prášek, kterým si můžete osladit kaše či jogurt. A právě sušené moruše zaujaly díky svým účinkům vědce hned v několika studiích.
Skvělá pomoc pro diabetiky
Nejdříve se prováděly pokusy na laboratorních krysách, později i na lidech. A výsledky byly fantastické: plody obsahují velké množství biologicky aktivních látek prospěšných pro zdraví. Tradiční čínská medicína využívá při léčbě diabetu především listy, ale plody jsou pro lidi zkrátka příjemnější formou, jak do sebe prospěšné látky dostat.
Při výzkumech se ukázalo, že látky obsažené v sušených plodech moruše účinkují proti obezitě, ovlivňují hladinu cholesterolu, ale i inzulinu, působí antioxidativně a chrání játra. Například skupině 58 lidí trpících vysokou hladinou cholesterolu stačilo jíst 45 gramů lyofilizovaných moruší denně po dobu 6 týdnů na to, aby jim významně klesl celkový cholesterol. V jiné studii na 70 lidech se prokázal pozitivní vliv na snížení hladiny cukru v krvi nebo na snížení počtu poškozených buněk slinivky, která je odpovědná za vylučování inzulinu.
Do jaké míry závisí skvělé účinky na barvě plodů, se ještě bude zkoumat. V každém případě je už teď jasné, že moruše mají jako přírodní lék velkou budoucnost.
Související články
Zdroje: www.ncbi.nlm, www.jardiner-malin.fr, dumazahrada.cz