Chtěli byste vědět, jaké další prostředky zdarma na mšice fungují? Zajímá vás, jaká odrůda lísky vám přinese dobrou úrodu nebo jak užitečný může být dřevěný popel? Pusťte si další epizodu podcastu iReceptář do ucha s oblíbenou Janou Bucharovou:

Proč mšice vadí?

Mohli byste namítnout, že o mšice se postarají slunéčka a ptáci, tak proč si s nimi dělat hlavu. „Například sýkorky mšice z růžových keřů rády vyzobávají,“ říká v podcastu iReceptář do ucha Jana Bucharová. Jenže: na mšicích si nepochutnávají slunéčka, ale jejich černé larvy s oranžovými skvrnami. Aby se slunéčka třeba na růžích usadila na tak dlouhou dobu, že tam snesou vajíčka, není moc pravděpodobné, aspoň ne ve velkém. A zadruhé: mšice samy o sobě likvidují poupata a další části rostlin, ale navíc ještě přenášejí choroby, které způsobí rostlinám ještě další škody.

Tady jsou osvědčené recepty našich babiček na přírodní metody ochrany rostlin před mšicemi:

Česnek

Pokud vám nevadí silný odér česneku, vyzkoušejte z něj výluh. Rozmačkejte dva až tři stroužky česneku, zalijte je šálkem vody a nechte přes noc stát. Druhý den roztok sceďte a pak jím stříkejte rostliny. Jaký je ale správný postup pro použití roztoku? Celá rostlina, tedy stonky i listy – z obou stran – musí být obalené roztokem.

Tabák

Mezi babské rady patří i výluh z nedopalků cigaret, ale tady je lepší použít samotný tabák. Stačí ho povařit ve vodě a druhý den s ním rostliny postříkat. Vezmete tedy 50 g tabáku, zalijte je jedním litrem vody a asi hodinu vařte. Po vychladnutí tekutinu sceďte, přidejte stejné množství vody a nalijte do láhve s tryskou. Pozor, tabák je jedovatý, takže postřik použijte raději jen na růže a jiné rostliny, které se nechystáte jíst.

Alkohol

Dalším osvědčeným prostředkem na hubení mšic je alkoholový postřik: smíchejte 200 ml vysokoprocentního alkoholu (vodky, žitné) s 800 ml vody a touto směsí rostliny postřikujte nebo potírejte. Pokud to nezabere, zvyšte poměr alkoholu. Pozor, křehké části rostlin by mohl spálit, proto koncentraci navyšujte postupně.

Do postřiku proti mšicím přidejte mýdlo

Pokud chcete chránit životní prostředí i své tělo, můžete postřikům ještě „odlehčit“. Aby roztok na rostlině držel, přidává se do něj smáčedlo, obvykle saponát. Jenže ani ten přece nechcete jíst! Raději ho nahraďte mýdlovými ořechy nebo mydlicí. A úplně nejlepší je mšice před aplikací postřiku vzít proudem vody, která je jednoduše smete. Následný postřik pak můžete brát spíš jako preventivní.

Dále se doporučuje do blízkosti růží, pivoněk, broskvoní, jabloní a dalších rostlin, které mšicím chutnají, vysazovat afrikány nebo levanduli, protože mšicím vyloženě zapáchají.

Související články

Zdroje: redakce časopisu Receptář