Zažili jste to také? Na návštěvě se najednou osazenstvo domu kompletně zvedne a jde nahonem zapínat všechny dostupné elektrické spotřebiče. „Přece svítí, tak ať nemusíme platit za vyprání,“ vysvětlí vám na dotaz ohledně onoho podivného chování paní domu.

Samozřejmě, že když se zrovna hodně vyrábí, není od věci zapnout pračku nebo myčku, pokud jsou právě plné. Když si ale pořídíte solární elektrárnu, neměli byste se automaticky stát jejími otroky. To je jen jeden z mýtů, který její instalaci doprovází.

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Péče o panely je náročná

Je pravda, že panely je potřeba jednou za čas vyčistit. Je to ale spíš opláchnutí obyčejnou zahradní hadicí, než nějaké hloubkové čištění. „Po panelech ani nedoporučujeme lézt a nějak je drhnout,“ říká Pavel Matoušek. „Ani ne kvůli nějakému poničení, ale protože je to zkrátka nebezpečné.“

Proč se vůbec musí panely čistit? Protože se postupně zanáší nečistotami z ovzduší, stejně jako zbytek střechy. Zanesení totiž o něco snižuje účinnost panelů. „Výkon se tím ovšem sníží asi o 1 %, k většímu snížení by bylo nutné opravdu velké znečištění.“ Čistí se proto většinou dvakrát ročně, což můžete spojit s údržbou celé střechy.

Panely vyrábí, jen když svítí slunce

To vůbec není pravda. Fotovoltaika vyrábí energii celoročně, ať je pěkně nebo pod mrakem. Počasí ale samozřejmě ovlivňuje její výkon a pokud bude celý týden zataženo, možná si s energií ze slunce jednou uvaříte oběd a jednou vyperete.

Právě proto jsou ale i domy s fotovoltaikou dál připojené k běžné rozvodné síti a pokud je to zrovna potřeba, čerpají energii od svého běžného distributora.

Energie se musí hned spotřebovat

Nejlepší samozřejmě je, pokud energii spotřebujete ve chvíli, kdy ji panely načerpají. Neznamená to ale, že byste si nutně museli brát dovolenou, protože zrovna hlásí slunečný týden. K tomuto účelu jsou dnes běžnou součástí fotovoltaického systému baterie, které energii přes den akumulují a schovávají vám ji na chvíli, kdy ji budete chtít využít.

„Jejich objem záleží jen na zákazníkovi, někdo raději střádá víc energie, někdo ví, že ji čerpá postupně během dne a stačí mu třeba menší akumulátor,“ vysvětluje Pavel Matoušek.

Od loňského roku navíc můžete díky pozměněné legislativě přebytečnou energii dokonce prodávat, nebo, pokud nic podobného řešit nechcete, jen posílat do sítě svého distributora. Neznamená to, že byste na přebytcích nějak zbohatli, ale aspoň víte, že se jich bezstarostně zbavíte.

Soláry se vyplatí jen tam, kde je slunečněji

Je samozřejmě pravda, že v zemích, kde je víc slunečných dní, se může vyrobit víc energie ze slunce. Pravda je ale i to, že když je naopak moc velké teplo, výkon panelů se o něco snižuje. A jak už jsme uvedli, energii vyrábějí, i když zrovna nesvítí.

Proto je fotovoltaika hodně rozvinutá třeba v Německu nebo ve Velké Británii, kde je srovnatelný počet slunečných dní, jako u nás.

Nemůžete navíc počítat s tím, že by fotovoltaika byla vaším jediným zdrojem energie. Vždy budete zároveň připojeni na běžného dodavatele, který vykryje chvíle, kdy vlastní elektřinu jednoduše nebudete mít. Ve všech ostatních ale budete šetřit a zároveň se chovat ekologicky.

Panely přestanou sloužit dřív, než se vrátí investice

Pokud si dobře vyberete dodavatele, a občas zkontrolujete celý systém, tohle by se určitě stát nemělo. Návratnost celé investice se obvykle počítá na zhruba 10 až 15 let, podle toho, jak efektivně dokážete energii spotřebovávat a kolik jí vyrobíte.

Pokud využijete dotaci, tak ještě dříve, protože pokryje část nákladů. Celý fotovoltaický systém má přitom životnost minimálně 30 let, většinu své životnosti tedy peníze šetří.

Související články