Poradnu o fotovoltaice si přehrajete přímo TADY:

„Pokud s tím ale nemáte alespoň základní zkušenost, rozhodně bych to nedoporučoval,“ dodává vzápětí odborník ze společnosti Innogy. Důvodů je hned několik a potýkat se nechcete s následky žádného z nich.

Je to protizákonné

Nařízení vlády číslo 194/2022 totiž naprosto jasně říká, že vyhrazené elektrické zařízení, jako je i fotovoltaická výrobna, smí uvést do provozu jenom osoba s elektrotechnickou kvalifikací. Za jeho nedodržení sice nepůjdete do vězení, ale pokud se cokoli stane, je to jen na vás.

Je to složité


A teď vůbec nemyslíme samotné zapojení, které samozřejmě obtížné je, zvlášť pro laika. Jde spíš o další kroky, které s fotovoltaickou elektrárnou souvisejí.

Třeba nutná revize a taky připojení do sítě, abyste mohli nevyužitou elektřinu posílat dál, případně mohli čerpat elektřinu ve chvílích, kdy jí nevyrobíte dost. „Pokud si soláry zapojíte sami, je úplně klidně možné, že souhlas distributora k připojení do sítě jednoduše nedostanete,“ upozorňuje Pavel Matoušek.

Je to zbytečné

Rozhodně se tím připravíte o pěknou částku. „Pokud si totiž postavíte fotovoltaiku sami a pak byste chtěli žádat o dotaci, nemůžete si doložit náklady jako práci svépomocí,“ připomíná odborník.

Podrobný popis dotačního programu tuhle možnost úplně vylučuje a vy se tak připravíte o možnost, nechat si zaplatit téměř polovinu nákladů na pořízení elektrárny od státu. „Je to trochu podobné, jako když se zeptáte, jestli si můžete sami postavit dům,“ dodává Pavel Matoušek. Můžete. Otázka ale je, jak kvalitní ta stavba bude.

Související články