Podcast iReceptář do ucha si pusťte tady:
1. Tulipány
Můžete si vybrat z celé řady druhů – jednoduché, pivoňkovité, papouškovité, vícekvěté… Ocení půdu vzdušnou, prohnojenou a po dvou až třech letech je dobré vyměnit jim stanoviště.
2. Narcisy
Potřebují půdu dostatečně vlhkou, propustnou, kvést pak budou při dostatečném slunečním svitu. Najdete variety nízké i vysoké, jednobarevné i v pestrých kombinacích.
3. Modřence
Jsou krásné v rozsáhlých kobercích, obzvlášť v kontrastu se žlutí narcisů či petrklíčů. Přežijí i péči úplných začátečníků.
4. Ladoňky
Mají rády polostín a vlhkou půdu a jsou ideální pro pohodlné zahradníky – na zimu není třeba je vytahovat z půdy.
5. Ladonička
Je vhodná na skalky, kde působí obzvlášť hezky ve skupině, najdeme ji nejen v modré, ale i v bílé a růžové barvě.
6. Řebčík
Můžete úěstovat drobné kostkované zvonky, ale i vzrostlé zvony v červené a ranžové barvě na vysokém stvolu.
7. Bledule
V přírodě jsou chráněné zákonem, doma na zahradě si je můžeme vypěstovat z cibulek.
8. Sněženky
potřebují polostín a spíš vlhčí půdu. Rychle se rozroste do koberce. Její květy přinášeí pocit, že zima pomalu odchází.
9. Krokusy
Existují druhy, které kvetou na jaře, jiné na podzim, tak si pozorně čtete obaly cibulek.
10. Lilie
Patří mezi cibuloviny, které nemusíte na zimu vytahovat ze země, jelikož je mrazuodolná. Je ale dobré je přece jen trochu zakrýt, aby se uchránily před mokrem.
11. Okrasné česneky
jejich pěstování není náročné a potěší vás odstíny bílé, růžové, fialové až modré. Potřebují stanoviště s dostatkem světla a můžete je zasadit a nechat kvést i dvakrát v roce.
12. Hyacint a hyacintovec
Každý zná bílé, růžové a modré květy, ale už jste je viděli v oranžové nebo žluté barvě? Pokud je pěstujete v interiéru, nechte je raději v místnosti, kde nespíte, protože jejich vůně je sice neodolatelná, ale také velmi intenzivní.
13. Pryskyřníky
Jsou jedovaté, některé dokonce prudce, proto je pěstujte jen tam, kde se nepohybují zvířata ani malé děti. Mají křehkou stavbu a snadno se zlomí, je tedy nutné vyhnout se při jejich vysazování větrným místům.
14. Duhovnice
Je trochu choulostivější, takže je potřeba její cibulky dobře chránit před mrazem. Odmění se vám nádhernými květy s krásnou vůní.
15. Snědek
Je to trvalka s podzemními cibulkami, některé druhy jsou ohrožené (snědek jehlancovitý). Pěstování snědku není náročné, brzy se rozrůstá.
16. Tuberóza
Je náročnější na teplo, takže venku přežije jen v teplejších oblastech a pěkně pod pokrývkou. Nádherně voní, plně rozkvétá v noci.
17. Kandíky
Je chráněný, takže pokud byste na něj náhodou narazili v přírodě, nechte ho růst a kupte si cibulky. Rostliny jsou vhodné do podrostu, tvoří časem pěkné koberce.
18. Brodea/trojlilie
Není příliš známá, asi i proto, že její pěstování je trochu náročnější – nesnese vlhko, především ne v zimě, kdy může uhynout
19. Puškinie
Vypadá jako takový překvetlý hyacnt, tvoří husté koberce, zimu v pohodě přežije a navíc není potřeba její cibulky vytahovat na zimu ven.
20. Talovín
Jejich žluté koberce se objevují dokonce i na sněhu jako předzvěst jara. Na péči je talovín dost nenáročný.
Související články
Zdroje: gardendesign.com, bio-balkon.de