Podcast iReceptář do ucha si pusťte tady:

1. Tulipány

Můžete si vybrat z celé řady druhů – jednoduché, pivoňkovité, papouškovité, vícekvěté… Ocení půdu vzdušnou, prohnojenou a po dvou až třech letech je dobré vyměnit jim stanoviště.

2. Narcisy

Potřebují půdu dostatečně vlhkou, propustnou, kvést pak budou při dostatečném slunečním svitu. Najdete variety nízké i vysoké, jednobarevné i v pestrých kombinacích.

3. Modřence

Jsou krásné v rozsáhlých kobercích, obzvlášť v kontrastu se žlutí narcisů či petrklíčů. Přežijí i péči úplných začátečníků.

4. Ladoňky

Mají rády polostín a vlhkou půdu a jsou ideální pro pohodlné zahradníky – na zimu není třeba je vytahovat z půdy.

5. Ladonička

Je vhodná na skalky, kde působí obzvlášť hezky ve skupině, najdeme ji nejen v modré, ale i v bílé a růžové barvě.

6. Řebčík

Můžete úěstovat drobné kostkované zvonky, ale i vzrostlé zvony v červené a ranžové barvě na vysokém stvolu.

7. Bledule

V přírodě jsou chráněné zákonem, doma na zahradě si je můžeme vypěstovat z cibulek.

8. Sněženky

potřebují polostín a spíš vlhčí půdu. Rychle se rozroste do koberce. Její květy přinášeí pocit, že zima pomalu odchází.

9. Krokusy

Existují druhy, které kvetou na jaře, jiné na podzim, tak si pozorně čtete obaly cibulek.

10. Lilie

Patří mezi cibuloviny, které nemusíte na zimu vytahovat ze země, jelikož je mrazuodolná. Je ale dobré je přece jen trochu zakrýt, aby se uchránily před mokrem.

11. Okrasné česneky

jejich pěstování není náročné a potěší vás odstíny bílé, růžové, fialové až modré. Potřebují stanoviště s dostatkem světla a můžete je zasadit a nechat kvést i dvakrát v roce.

12. Hyacint a hyacintovec

Každý zná bílé, růžové a modré květy, ale už jste je viděli v oranžové nebo žluté barvě? Pokud je pěstujete v interiéru, nechte je raději v místnosti, kde nespíte, protože jejich vůně je sice neodolatelná, ale také velmi intenzivní.

13. Pryskyřníky

Jsou jedovaté, některé dokonce prudce, proto je pěstujte jen tam, kde se nepohybují zvířata ani malé děti. Mají křehkou stavbu a snadno se zlomí, je tedy nutné vyhnout se při jejich vysazování větrným místům.

14. Duhovnice

Je trochu choulostivější, takže je potřeba její cibulky dobře chránit před mrazem. Odmění se vám nádhernými květy s krásnou vůní.

15. Snědek

Je to trvalka s podzemními cibulkami, některé druhy jsou ohrožené (snědek jehlancovitý). Pěstování snědku není náročné, brzy se rozrůstá.

Zdroj: Youtube

16. Tuberóza

Je náročnější na teplo, takže venku přežije jen v teplejších oblastech a pěkně pod pokrývkou. Nádherně voní, plně rozkvétá v noci.

17. Kandíky

Je chráněný, takže pokud byste na něj náhodou narazili v přírodě, nechte ho růst a kupte si cibulky. Rostliny jsou vhodné do podrostu, tvoří časem pěkné koberce.

18. Brodea/trojlilie

Není příliš známá, asi i proto, že její pěstování je trochu náročnější – nesnese vlhko, především ne v zimě, kdy může uhynout

19. Puškinie

Vypadá jako takový překvetlý hyacnt, tvoří husté koberce, zimu v pohodě přežije a navíc není potřeba její cibulky vytahovat na zimu ven.

20. Talovín

Jejich žluté koberce se objevují dokonce i na sněhu jako předzvěst jara. Na péči je talovín dost nenáročný.

Související články

Zdroje: gardendesign.com, bio-balkon.de