Co podpoří rychlý růst stromů

Ještě než si řekneme, které tři druhy vám porostou ostošest, měli byste se držet několika zásad – jen s nimi budou stromy prospívat tak, jak potřebujete.

  1. Vyberte místo pro výsadbu, které vyhovuje potřebám daného druhu stromu. Zvažte vystavení slunečnímu svitu, typ půdy a odvodnění.
  2. Před výsadbou půdu nakyřete, zbavte plevele a trávy, přidejte kompost, abyste zlepšili úrodnost půdy, odvodnění a zadržování vlhkosti. Proveďte půdní test, abyste zjistili, zda v půdě nechybí některé specifické živiny, a podle toho ji upravte.
  3. Nově vysazené stromy dostatečně zalévejte, aby se jim lépe rozrostl kořenový systém. Zalévejte hloubkově a pravidelně, zejména v období sucha. Dávejte pozor, abyste nezalévali příliš, protože nadměrná vlhkost může vést k hnilobě kořenů.
  4. Kolem základny stromu naneste vrstvu organického mulče a kolem kmene ponechte mezeru, aby se zabránilo hromadění vlhkosti. Mulč pomáhá udržet půdní vlhkost, potlačuje růst plevelů a zmírňuje teplotu půdy.
  5. Stromy vhodně prořezávejte, abyste odstranili odumřelé, poškozené nebo nemocné větve. Podpoříte tím zdravý růst a zlepšíte celkovou strukturu stromu.
  6. Pravidelně hnojte stromy, zejména v období jejich aktivního růstu, abyste jim dodali nezbytné živiny. Vyberte si vyvážené hnojivo nebo hnojivo speciálně určené pro stromy. Dodržujte doporučené aplikační dávky a vyhněte se přehnojení, protože i to může strom poškodit.
  7. Sledujte, zda se na stromech nevyskytují škůdci a choroby, pravidelně kontrolujte listy, kůru a větve, zda nevykazují známky napadení nebo onemocnění.
  8. Chraňte mladé stromky před extrémními povětrnostními podmínkami, jako je silný vítr nebo mráz, aby nedošlo k jejich poškození. Zvažte použití přístřešků na stromy nebo zabalení kmene během zimy, abyste mu zajistili ochranu.
  9. Provádějte pravidelnou údržbu, jako je odplevelování okolí stromu, kontrolu jakýchkoli známek neprospívání nebo onemocnění a podle potřeby upravte zavlažování. Správná údržba podporuje zdravý růst a pomáhá odhalit problémy dříve, než se stanou závažnými.

Málo známí sprinteři mezi stromy

Rychle rostoucích dřevin, tedy takových, které za rok prodlouží větve či kmen o 1,5 až 8 metrů v závislosti na druhu, je celá řada. Patří mezi ně například: borovice, túje, olše, bříza černá, blahovičník nebo cypřišovec, liliovník tulipánokvětý, smrk nebo buk. My jsme vybrali tři, které nevyžadují příliš mnoho péče.

Paulownia - čínský strom štěstí

Paulownia neboli čínský císařský strom či strom štěstí za ideálních podmínek může růst bleskovou rychlostí, a to až 3 metry za rok. Vyžaduje slunné místo, které je chráněné před silným větrem. Místo by mělo být dostatečně prostorné, aby se strom mohl volně rozrůstat. Paulownii se bude dobře dařit v dobře propustné půdě s neutrálním pH. Mladé stromky vyžadují pravidelné zalévání, zejména v horkých letních měsících. U starších stromů už zálivka není nutná.

Tento strom preferuje výživné půdy. Před začátkem růstového období můžete aplikovat hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík. V oblastech s velmi chladným podnebím může být nutné poskytnout paulownii zimní ochranu. Mulčování kořenové oblasti a zahalení kmínku ochrání mladé rostliny před silným mrazem.

Liliovník tulipánokvětý - pohádkový strom

Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) může v ideálních podmínkách dosahovat přírůstku 30 až 60 cm za rok. Zvolte pro pro něj slunné nebo polostinné místo. Strom preferuje místa s dobře propustnou půdou s neutrálním až mírně kyselým pH.

Liliovník nepotřebuje ke svému růstu ani příliš časté hnojení. Pokud je půda chudá na živiny, můžete aplikovat univerzální hnojivo na jaře nebo na podzim.

Pozor! Liliovník tulipánokvětý je mohutný strom, který potřebuje prostor pro růst. Při výsadbě zvažte jeho konečnou velikost a umístění, které mu umožní plně se rozvinout.

Katalpa obecná (Catalpa bignioides)

Říká se jí také fazolový strom – pro její typické štíhlé dlouhé lusky. „V létě navíc hezky kvete,“ připomíná Jana Bucharová. „Na pěstování je velmi nenáročná, má široké a dlouhé listy.“ Jelikož snese i znečištění vzduchu, vysazuje se ve městech, kde rychle vyroste a poskytne blahodárný stín. Má ráda neutrální až mírně kyslou půdu a snese jak sucho, tak krátkodobé přemokření.

Související články

Zdroje: hausundgarten-profi.de, horticulture.co.uk