Podcast o léčivé síle květů si poslechnete přímo TADY:

Jak je vybírat?

Jde-li vám opravdu o vůni, je lepší vrátit se ke kořenům. Silněji většinu voní růže s přirozenou barvou , tedy růžovou a načervenalou. Voňavé růže už dnes ale najdete ve všech barevných variantách, jen je nutné víc hledat.

Zároveň platí, že růže nejsilněji voní po ránu, případně v dusnu před bouří. V tu chvíli je tedy dobré vypravit se do zahradnictví. I když na druhou stranu pokud najdete voňavou růži odpoledne, je skoro jisté, že ráno bude vonět ještě lépe. A které tedy voní zaručeně krásně?

Růže galská

Tu původní, růžovou, voňavou s jednoduchým květem, najdete občas i volně růst na mezi. Jde o jednu z nejstarších pěstovaných růží a v zahradnictvích ji objevíte i pod názvy růže francouzská nebo keltská. Dnes každopádně existuje mnoho variet téhle odrůdy, od světle růžových po fialové, a potěšíte se z nich spíš začátkem léta. Vůní si můžete být jistí v každém případě.

Růže stolistá

Pochází nejspíš z Malé Asie a i tahle legendární růže se pěstuje velmi dlouho. Má především krásně plné květy, které na keřích najdete hlavně v červnu a červenci. Většinou jsou růžové, vzácněji i červenofialové nebo bílé. Stolisté růže dobře snášejí mráz, takže si k nim můžete vonět i ve vyšších polohách.

Růže damašská

Jemně růžovou růži, která u nás kvete v průběhu června, v její domovině nepřehlédnete. V Bulharsku se pěstuje už od 17. století a na místních plantážích se sbírají ovětní plátky pro výrobu světoznámého růžového oleje. "Pěstovat se ji teď snažíme i u nás, uvidíme, co s ní udělá náš vítr, mráz a minerální podloží," říká v podcastu Helena Neumannová z Levandulového údolí. Až dva a půl metru vysoký keř se ale bude krásně vyjímat i na vaší zahradě.

Související články