Prospívá našemu tělu půst? Máme si zkoušet čistit střeva a pomůžou nám v tom nějak probiotika? Opravdu našim játrům prospěje jarní detox? A jak moc jsou důležité pravidelné prohlídky a preventivní endoskopická vyšetření? To a mnohem víc se dozvíte v další epizodě podcastu iReceptář do ucha, kde na naše otázky tentokrát odpovídal gastroenterolog a internista Lukáš Štrincl z Nemocnice Tábor.
Své trávení většina lidí dobře zná a jakmile je něco jinak, brzo si toho všimneme. Ukazatelem, že něco není v pořádku, může být vlastně cokoli, co je neobvyklé. „Samozřejmě se k nám chodí s vážnějšími příznaky, jako jsou různá krvácení, poruchy činnosti střev a podobně, ale na lehkou vahá bychom neměli brát ani zdánlivě menší potíže,“ popisuje lékař.
Pozor na bolest i škrundání
Zarazit by vás měla třeba stálá nebo vracející se bolest. Ta může znamenat cokoli, od zánětu slepého střeva po „obyčejnou“ zácpu. Problém jsou taky extrémní stavy, třeba dlouhá zácpa či průjem. Nebo dokonce jejich neustálé střídání, které může být příznakem takzvaného syndromu dráždivého tračníku. Stejně jako zmíněné hodně silné a časté škrundání v žaludku nebo střevech.
Nebojte se vyšetření
Od návštěvy lékaře někdy odrazuje strach z nemoci i obava ze samotného vyšetření. Když jde o „břicho“, je přece jen několik způsobů, jak se podívat dovnitř. A žádný z nich zrovna neláká.
„Endoskopická vyšetření jsou nepříjemná, ale snažíme se je pacientům co nejvíc usnadnit. Máme k dispozici různé metody, které mohou nepříjemný pocit zmenšit,“ vysvětluje gastroenterolog Lukáš Štrincl. „Někdy pomůžou léky a některá vyšetření se dokonce provádějí v celkové anestezii. Zároveň je ale důležité se vyšetření nebránit. Někdy je opravdu nenahraditelné a není jiná možnost, jak danou chorobu odhalit.“
Proti rakovině
Jedním z častých strašáků je kolonoskopie, přitom právě vyšetření tlustého střeva může zachránit zdraví i život. Je totiž nejdůležitější součástí preventivního programu proti rakovině tlustého střeva a konečníku. Vyšetření hradí pojišťovna všem nad 50 let a provádí se, pokud nemá pacient problémy, každých deset let.
„Tlusté střevo je jeden z mála orgánů, kde můžeme úplně předcházet vzniku nádorů. Během kolonoskopie se totiž odstraní už předrakovinné bujení. Většina pacientů nám navíc po vyšetření řekne, že to nebylo nic hrozného,“ dodává lékař. Zdraví zkrátka za trochu nepohodlí stojí.