Není to jen kosmetika

Lesní zvěř touto dobou možná už vyčerpala své zásoby a pomalu si dělá zálusk na stromy v okolí lidských obydlí. Na první pohled by se mohlo zdát, že okousaná kůra je jen kosmetická závada, to ale není pravda. Pod kůrou proudí míza plná výživných látek a když ji zvířata okoušou, proudí míza hůř nebo vůbec. Při oteplení je pak strom velice zranitelný a v ranách se uchytí lecjaká choroba.

Když přijde sníh

Možná máte pocit, že jste na podzim své stromy proti okusu dobře zajistili. Jenže když napadne opravdu hodně sněhu, dostanou se zvířata ještě výš než obvykle, takže mají příležitost napást se na kůře tam, kam se normálně nedostanou. Pár ran strom přežít může, ale když si zajíc dá tu práci, aby stromu ohlodal kůru pěkně dokola, nemusí se podařit ho ještě zachránit.

Klasika

Kmeny stromů můžete obalit plastovými kryty s oky, králičím pletivem nebo kolem nich dokonce vystavit ohrádku. Použít můžete například i jutové pytle. Obal by neměl strom příliš silně obepínat a měl by být připevněný k zemi, aby se k němu nedostali odspodu hlodavci.

Jak si s ochranou poradit velmi originálním způsobem poradí joegardenerTV/YouTube.

Zdroj: Youtube

Pupeny do peřinky

Nejen na okusování, ale i na mráz jsou náchylné pupeny rostlin. Můžete je proto na nižších větvích – tam, kam srnky dosáhnou - obalit ovčí vlnou. Tu získáte u kohokoliv, kdo ovce chová – málokdo dnes vlnu dál zpracovává. Ovce se v zimě sice zrovna nestříhají, ale někteří chovatelé si vlnu nechávají a využívají například jako izolaci. Na rozdíl od vlny vyčištěné má tato vlna pro vás velké plus – její součástí jsou i zbytky biologického materiálu, jejichž aroma jiná zvířata odpuzuje.

Pomoc z kuchyně

Naše babičky používaly na natírání stromů proti okusování lesní a polní zvěří směs vajec a mléka, ideálně takovou, která se už začíná kazit. Odér zkaženého mléka a vajec zvěř neláká a dají stromům na chvíli pokoj. U všech těchto prostředků platí, že jejich účinek trvá kratší dobu a je ideální je kombinovat i s fyzickou zábranou, tedy oplocením pozemku a obalením kmenů klasickými materiály popsanými výše.

Jen pro otrlé

Další dva prostředky, které naši dávní předkové používali, se ne pro každého snadno získávají, natož pak používají. Dávní předkové věděli, že pro zvířata jsou pachy důležitým prostředkem k dorozumívání a že si pomocí pachů zvířata chrání svá území. Tohoto faktu využili i v ochraně stromů – natírali je zvířecí (nejčastěji prasečí) krví nebo výkaly, tedy močí nebo například kejdou. Podle amerických osadníků naprosto nejlépe zabírá moč dravých šelem, ale to je tip spíš pro zasmání. Leda že byste měli známé v zoologické zahradě!

Zdroj: a-z-animals.com, geartester.de